Modlitwa jest dobra na wszystko
Modlitwa jest jak oddech dla wiary. Wiesz doskonale, że bez niej dusza umiera i człowiek zaczyna odczuwać pustkę. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia praktykować modlitwę. W ten sposób nie tylko ubogacasz swoje życie religijne i z każdym krokiem osiągasz coraz większą dojrzałość chrześcijańską, ale także… Robisz coś dobrego dla zdrowia. Brzmi interesująco, prawda? A zatem, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak modlitwa wpływa na życie człowieka, pozostań z nami przez chwilę.
Modlitwa – duchowa przystań dla każdego katolika
O tym, że modlitwa jest filarem wiary katolickiej nie musimy Cię przekonywać, ponieważ wiesz o tym doskonale. Pamiętaj, że chociaż religia jest zbiorem zasad, to wiara jest swoistą relacją z Bogiem i Jego Synem. Modląc się budujesz tę relację i ją umacniasz. Spędzając czas z Bogiem, po prostu poznajesz Go lepiej. Wiesz, że możesz Mu zaufać i w każdym problemie zwrócić się do Niego o pomoc. W świecie, który pędzi w zastraszającym tempie, Bóg zawsze ma dla Ciebie czas. Zawsze Cię wysłucha. Doceń to i nie rezygnuj z codziennej modlitwy.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ regularna modlitwa wzmacnia też Twoje siły duchowe. Jest dla duszy tym, czym zbilansowana dieta dla ciała. W ten sposób lepiej radzisz sobie z trudami codzienności i potrafisz cieszyć się życiem. Lepiej panujesz nad pokusami, co z kolei sprawia, że oddalasz od siebie zło. Dzięki temu Twoje życie jest pełniejsze i bogatsze, a Ty kroczysz właściwą drogą prowadzącą do zbawienia. Modlitwa pomaga też w codziennym podejmowaniu decyzji. Ponieważ sięgając po nią, zgłębiasz tajemnice wiary, wiesz doskonale, co w danej sytuacji zrobiłby sam Jezus i po prostu Go naśladujesz. A tym samym udowadniasz, że po prostu zajmuje ważne miejsce w Twoim życiu. Lepiej też radzisz sobie z trudnymi emocjami i patrzysz na świat ze zrozumieniem, co z kolei objawia się w przebaczaniu bliźnim.
Czas spędzany na modlitwie wraca do Ciebie w postaci dobra od Boga. Jak mawiał św. Bonawentura: „czas, który poświęcamy na modlitwę, Stwórca zwróci nam z błogosławieństwami w naszych czynach”. Nie zapominaj też o tym, że Bóg jest sprawiedliwy. Hojność z Twojej strony, w postaci modlitwy, powróci do Ciebie z nawiązką.Bo przecież nie od dziś wiadomo, że „misją” każdego chrześcijanina jest żyć w taki sposób, aby osiągnąć zbawienie.
Módl się – na zdrowie!
Duchowy aspekt modlitwy to jedno, a jej pozytywny wpływ na zdrowie to drugie. Być może brzmi to nieprawdopodobnie, ale modląc się, robisz coś dobrego dla swojego organizmu. Udowodnili to naukowcy z różnych stron świata, podpierając swoje tezy rzetelnymi badaniami. O jakich korzyściach zdrowotnych można mówić w przypadku modlitwy?
Lekarstwo na stres
Po pierwsze i chyba najważniejsze – modlitwa obniża poziom stresu, który jak doskonale wiesz, może przyczynić się do powstawania rozmaitych chorób. Herbert Benson z Uniwersytetu w Harwardzie na podstawie badań trwających ponad 30 lat, udowodnił, że modląc się, redukujesz skutki stresu, uspokajasz się i wyciszasz. Twoje serce zaczyna bić miarowo, zmniejsza się stężenie adrenaliny i kortyzolu we krwi. Naukowiec analizował między innymi zapis obrazowy rezonansu magnetycznego, pokazujący, jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w ciele podczas modlitwy.Co ciekawe, podobne wnioski wysnuli badacze z University of Pittsburgh Medical Center.
Modlitwa poprawia odporność i wydłuża życie
Stres stresem, ale modlitwa dobrze wpływa też na funkcjonowanie… Układu immunologicznego. Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, psychiatra Harold Koening z uniwersytetu Duke w Północnej Karolinie przeprowadził badania na grupie blisko 2 tysięcy osób. Na ich podstawie udowodnił, że badani, którzy regularnie się modlą, rzadziej chorują. Co ciekawe, osoby biorące systematycznie udział w nabożeństwach, żyją o około 6 lat dłużej. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health udowodnili, że kobiety, które regularnie się modlą, są mniej narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci, zwłaszcza z powodu nowotworów i chorób układu krążenia. Z kolei William Strawbridge z uniwersytetu Berkeley w Kalifornii dowiódł, że u wiernych, którzy chodzenie na msze święte dosłownie mają we krwi o wiele rzadziej występuje podwyższony poziom protein odpowiedzialnych za powstawanie chorób wieku podeszłego. A zatem, jak widzisz, modlitwa oprócz zdrowia, pozwala też zachować młodość.
Modlitwa w walce z depresją
Do ciekawych wniosków doszli też naukowcy z Columbia University, którzy udowodnili, że osoby spędzające czas na modlitwie mają gęstszą korę mózgową niż niewierzący. W praktyce oznacza to, że o wiele lepiej radzą sobie z trudnymi sytuacjami i są bardziej odporni na pojawienie się objawów depresji. Innymi słowy – modlitwa działa jak silny antydepresant. W przeciwieństwie do środków farmakologicznych jednak, nie powoduje skutków ubocznych.
Jak modlić się prawidłowo?
Wiesz już, że warto, a nawet trzeba się modlić. Pytanie zatem – jak to robić prawidłowo. Wierni bardzo często zastanawiają się do kogo można się modlić. Odpowiedź na to pytanie, wbrew pozorom nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Warto jedynie rozróżnić dwa pojęcia: uwielbienie i oddawanie czci. Stwórcę uwielbiamy i do Niego bezpośrednio się modlimy – zgodnie z zaleceniem Jezusa i w imieniu Syna Bożego. Świętym, w tym Maryi, oddajemy cześć, czyli krótko mówiąc – uwielbiamy działającego w nich Boga i to, czego w nich dokonał. Oznacza to, że śmiało możesz zwracać się do świętych z prośbami, błaganiami, dziękczynieniami czy żalem za grzechy. Ponieważ służą oni Bogu, z pewnością nie odmówią pomocy. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje oczywiście Maryja, którą wierni uważają za swoją matkę i po prostu lubią się do niej zwracać. Pamiętaj jednak, że nadrzędną rolę w modlitwie zawsze powinien pełnić Bóg.
Postaw na jakość, nie na ilość
Oprócz tego do kogo się modlić, ważne jest także to, aby po prostu robić to prawidłowo. Nie istnieje oczywiście jedna, najdoskonalsza modlitwa. Tak naprawdę każda jest doskonała pod jednym warunkiem – że płynie prosto z serca i jest szczera. W praktyce oznacza to, że nie może być tylko odmówieniem „Ojcze Nasz” czy „Zdrowaś Maryjo” dla zasady. Musi być prawdziwym duchowym przeżyciem. Dlatego za każdym razem, kiedy przystępujesz do modlitwy, postaraj się całkowicie na niej skupić. Znajdź chwilę w ciągu dnia, którą poświęcisz tylko Bogu. Pamiętaj – liczy się jakość nie ilość. 10 minut gorliwej modlitwy jest naprawdę o wiele więcej warte niż godzina odmawiania pacierzy bez głębszej refleksji. Oczywiście możesz odmawiać modlitwę w dowolnej chwili. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład sięgnąć po dziesiątkę różańca, jadąc autobusem, czy czekając w kolejce do lekarza. Istotne jest jedynie to, aby w pełni się na niej skupić. Tylko tyle. I aż tyle.
Jakie modlitwy odmawiać i gdzie ich szukać?
Kiedy mowa o modlitwie, pewnie na myśl przychodzi Ci „Ojcze Nasz”. Oczywiście jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ stanowi ona swoisty filar wiary. Nie zapominaj jednak o tym, że istnieje też szereg innych modlitw, które wielbią Boga, mają charakter dziękczynny, błagalny albo są prośbą kierowaną do stwórcy. Nie zapominaj, że modlić możesz się we własnej intencji, albo w intencji jakiejś osoby. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby intencją modlitwy było dobro ogółu – na przykład pokój na świecie.
Modlitewniki i książeczki do modlitwy – miej je zawsze pod ręką
Gdzie szukać modlitw? Jak sama nazwa wskazuje, niezastąpione są w tym przypadku modlitewniki i książeczki do modlitwy. Co ważne, są one bardzo zróżnicowane, więc można znaleźć wśród nich „receptę” na każdą duchową dolegliwość. Najpopularniejsze są oczywiście modlitewniki z modlitwami do Boga, w których znajdziesz również pieśni wielbiące Stwórcę. Podpowiadamy, że są dostępne w wersji dla osób starszych. Dużą popularnością cieszą się modlitewniki ku czci świętych. Zebrane w nich modlitwy mają za zadanie jak najlepiej oddać duchowe przesłanie poszczególnych świętych i wyrazić ufność w ich pośrednictwo u Boga. Zwróć też uwagę na modlitewniki w konkretnych potrzebach, które po prostu pomagają przezwyciężać życiowe kryzysy.
Różaniec – modlitwa, która ma wielką moc
Skoro mowa o modlitwie warto też wspomnieć o różańcu. Do jego odmawiania zachęcają nie tylko duchowni, ale… Sama Matka Boża w swoich objawieniach. Odmawiając różaniec możesz więc liczyć na wstawiennictwo Maryi u Boga. To jedna z najpiękniejszych modlitw, która jest dostępna zawsze i wszędzie. Tym bardziej, że możesz sięgnąć po różańce bransoletki, które pomogą odmówić modlitwę bez względu na to, gdzie się znajdziesz. Mówiąc o różańcu, warto wspomnieć też koronki. To rodzaj modlitwy, podobnej do różańcowej, chociażby w kwestii powtórzeń. Pamiętaj jednak o tym, że w zależności od rodzaju koronki odmawia się na niej inne modlitwy.
Nowenna – modlitwa przez dziewięć dni z rzędu
Specyficznym rodzajem modlitwy są też nowenny. Tym, co je wyróżnia jest fakt, że odmawia się je przez dziewięć dni z rzędu. Istnieją oczywiście nowenny w określonych intencjach, albo takie, w których modląca się osoba prosi świętego o wstawiennictwo w określonej intencji. Oczywiście każda z nich jest inna, co sprawia, że jeśli chcesz odmawiać nowennę, warto zaopatrzyć się w odpowiednią książeczkę, która przeprowadzi Cię krok po kroku przez całą modlitwę.
W codziennym życiu odczuwasz zmęczenie i brak czasu? I pewnie zastanawiasz się, jak w tym wszystkim wysupłać chwilę na modlitwę. Pamiętaj, że chcieć to móc. I nie zapominaj, że jak mawiał święty Franciszek z Asyżu: modlitwa to prawdziwy odpoczynek.
Wszystkie komentarze