Świece sojowe – poznaj ich zalety
Świece pozwalają ocieplić chłodny wieczór – nie tylko ten zimowy i jesienny. Tworzą wspaniałą oprawę ważnych uroczystości i spotkań z bliskimi. Wypełniają pomieszczenie delikatnym blaskiem, ale też często roztaczają w nim piękny zapach. Wśród szerokiej palety produktów na szczególną uwagę zasługują świece sojowe. I to właśnie im przyjrzymy się dziś bliżej, bo z sezonu na sezon zyskują coraz większą popularność. Zresztą nie bez powodu.
Świece kiedyś i dziś
Świece były znane już w starożytności. Tysiące lat przed naszą erą wyglądały jednak zupełnie inaczej niż te współczesne. Inne było też ich przeznaczenie. Ludzie wykorzystywali świece do rozpraszania ciemności. Zapalali je po zachodzie słońca, aby lepiej orientować się w przestrzeni. W późniejszych wiekach świece towarzyszyły obrzędom religijnym w świątyniach. Były ponadto niezastąpione przy wykonywaniu rozmaitych prac odbywających się po zmroku albo w ciemnych pomieszczeniach. Mogłoby się więc wydawać, że wynalezienie żarówki przez Tomasza Edisona zgasi je raz na zawsze. Nic bardziej mylnego. Chociaż w XIX wieku blask świec nieco zmalał, niebawem pokazały, że nie powiedziały ostatniego słowa. Dziś, chociaż wydają się po prostu gadżetem, trudno wyobrazić sobie, że mogłoby zabraknąć ich w naszych domach.
Obecnie świece pełnią przede wszystkim dekoracyjną funkcję. W związku z tym producenci nadają im finezyjne kształty, kolory i zdobienia. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się świece zapachowe, które roztaczają w pomieszczeniu delikatny aromat i jednocześnie eliminują nieprzyjemne zapachy – np. dymu tytoniowego. Tworzą przytulny klimat sprzyjający chwilom odpoczynku. Pozwalają też zbudować podniosłą atmosferę podczas rozmaitych imprez, w tym: jubileuszu, ślubu, Pierwszej Komunii Świętej czy Chrztu. I chociaż nadal najbardziej popularne są świece parafinowe, od pewnego czasu wiele osób świadomie sięga po produkty ekologiczne – z wosku pszczelego i sojowego. Czym wyróżniają się te drugie?
Kiedy powstały świece sojowe?
Zacznijmy od krótkiej historii świec sojowych, która tak naprawdę rozpoczyna się w 1947 roku. To właśnie wtedy wynaleziono wosk sojowy. Warto jednak pamiętać o tym, że pierwotnie nie służył on do produkcji świec. Wykorzystywano go zwykle w charakterze smaru do rozmaitych maszyn i urządzeń. W niektórych regionach dodawano go także do potraw. Dopiero w 1991 roku Michael Richards, poszukując tańszej alternatywy dla wosku pszczelego stosowanego do produkcji świec, sięgnął po wosk sojowy. Jego odkrycie było prawdziwym strzałem w dziesiątkę i spotkało się z ogromnym zainteresowaniem branży świec. Oczywiście nie bez powodu, ponieważ wosk sojowy, poza niższą ceną niż pszczeli, ma także moc innych zalet.
Warto przy tym wiedzieć, jak powstaje wosk sojowy. Jest to istotne z punktu widzenia jego właściwości, a mówiąc wprost: pozwala lepiej zrozumieć atuty produkowanych z niego świec. Wosk sojowy, jak sama nazwa sugeruje, jest pozyskiwany z nasion soi – rośliny oleistej z rodziny bobowatych, stosowanej na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. W wyniku tłoczenia nasion powstaje oleista i płynna substancja. Łatwo domyślić się więc, że nie jest odpowiednia do produkcji świec. Aby nadać jej stałą konsystencję, olej sojowy poddaje się procesowi utwardzania wodorem.
Świece sojowe – bezpieczne dla środowiska…
Produkcji wosku sojowego nie jest skomplikowana. Dzięki temu nie obciąża środowiska. Na plus w kategoriach ekologicznych przemawia też fakt, że wosk sojowy jest pozyskiwany z zasobów odnawialnych i łatwodostępnych – w przeciwieństwie do parafiny, która jest substancją uboczną w rafinacji ropy naftowej. Soja jest rośliną o niskich wymaganiach odnośnie warunków bytowania, dzięki czemu jej uprawa nie jest pracochłonna i energochłonna. W dodatku wosk sojowy, jako produkt całkowicie naturalny, jest biodegradowalny. Nie zanieczyszcza planety przez tworzenie niebezpiecznych odpadów czy szkodliwych związków chemicznych rozpuszczonych w wodzie lub w powietrzu. Warto też zaznaczyć, że świece z wosku sojowego nie zawierają żadnych produktów odzwierzęcych, więc są odpowiednie dla wegan.
…I dla organizmów żywych
Tyle na temat historii wosku sojowego i jego oddziaływania na środowisko. Przejdźmy więc do właściwości produktu, które są znaczące z punktu widzenia użytkowania świec. Czy dobrze domyślamy się, że tym, co najbardziej Cię interesuje, jest odpowiedź na pytanie: czy świece sojowe są zdrowe? To niezwykle istotne – w końcu najczęściej są zapalane w zamkniętej przestrzeni. Zwłaszcza jesienią i zimą, podczas palenia świec rzadko otwiera się okno, aby przewietrzyć pomieszczenie. Uspokajamy więc: świece sojowe są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jako produkt naturalny pochodzenia roślinnego, nie wydzielają żadnych toksycznych substancji. Ta kwestia znacząco odróżnia je od świec parafinowych, które w czasie spalania emitują nie tylko duże ilości dwutlenku węgla, ale także związki chemiczne o szkodliwym, nawet rakotwórczym wpływie na organizm. Co ważne, świece sojowe nie powodują alergii. Mogą być zatem używane przez osoby borykające się z uczuleniami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapalać je w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci – oczywiście przy zachowaniu środków ostrożności.
Dłuższy czas palenia i stabilny płomień
Na tym oczywiście nie koniec zalet świec sojowych. Tym, co odróżnia je od innych produktów, jest długi czas palenia – nawet o połowę dłuższy w porównaniu ze świecami parafinowymi. Produkty sojowe palą się równomiernym płomieniem i nie dymią. Temperatura topnienia wosku sojowego waha się w przedziale od 50 do 70 stopni Celsjusza, dzięki czemu, nawet w kontakcie ze skórą, nie powoduje dotkliwych oparzeń. Dodajmy również, że rozlany wosk sojowy można łatwo zmyć z różnych powierzchni za pomocą wody z mydłem. Nie tworzy trwałych plam i nie powoduje uszkodzenia przedmiotów, z którymi ma styczność.
Moc kolorów, kształtów i zapachów
W naturalnej postaci wosk sojowy ma tłustą konsystencję, lekko kremowy kolor i łagodny, pudrowy zapach. Wszystko to sprawia, że można go wzbogacać – zarówno barwnikami, jak i substancjami zapachowymi. Do świec z wosku sojowego zwykle dodaje się naturalne olejki eteryczne. W ten sposób zachowują one bezpieczny charakter. W ostatnim czasie modne stało się też wzbogacanie ich pachnącymi płatkami kwiatów albo ziołami. W charakterze barwników z kolei stosuje się substancje pozyskiwane z roślin – np. z kurkumy.
Obecnie do wyboru masz naprawdę szeroką gamę świec sojowych. Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej praktyczne są produkty w szkle posiadające bawełniany knot. Ich atutem jest to, że można postawić je w dowolnym miejscu. Nie wymagają użycia świecznika. Jednocześnie są niesamowicie eleganckie. Jeśli natomiast poszukujesz wyjątkowo oryginalnych rozwiązań, zwróć uwagę na świece sojowe z cytatami religijnymi. To produkty tworzone z myślą o osobach, dla których wiara i Bóg są po prostu ważne w życiu. Krótkie, proste i jednocześnie niosące ogromny przekaz sentencje, mogą sprawić, że dobrze rozpoczniesz każdy dzień. Jednocześnie będą skłaniać do refleksji i przemyśleń na temat tego, co jest ważne w życiu.
Szukasz pomysłu na prezent? Sięgnij po świece sojowe!
A może poszukujesz pomysłu na prezent? Jeśli tak, to wiedz, że świece sojowe sprawdzą się w tej kategorii na szóstkę. Tym bardziej że do wyboru masz naprawdę sporo produktów. Poza wspomnianymi rozwiązaniami z cytatami z Biblii możesz sięgnąć po klasyczne zapachowe świece sojowe. Znajdziesz wśród nich bardzo ciekawe aromaty będące mieszanką różnych olejków eterycznych. Co powiesz na tak niekonwencjonalny zapach jak liść laurowy i jeżyna? Albo kaszmir i bryza? A może wolisz coś klasycznego i jednocześnie nietuzinkowego? Jeśli tak, z pomocą pospieszy świeca sojowa o zapachu figi albo oliwki. Bez względu na to, który produkt wybierzesz, możesz mieć pewność, że zyskasz fantastyczny pomysł na prezent i wywołasz uśmiech na twarzy obdarowanej osoby.
Podpowiadamy, że świece sojowe z powodzeniem sprawdzą się w charakterze podarunku na każdą okazję. Możesz wręczyć je na urodziny, imieniny, Dzień Kobiet, Dzień Mamy albo Walentynki. Oczywiście staną się także znakomitą niespodzianką na Święta i Mikołajki.
Jak dbać o świece sojowe?
Wiesz już, że świece sojowe są doskonałym wyborem. Aby móc cieszyć się nimi jak najdłużej, warto odpowiednio o nie zadbać. Tym bardziej że wcale nie jest to trudne. Tym, o czym z pewnością warto pamiętać, jest odpowiednie pierwsze palenie świecy. Bądź cierpliwy i pozwól wytopić się woskowi na całej powierzchni. Pozwoli to uniknąć zjawiska tunelowania świecy. Dlaczego? Ponieważ przy każdym następnym zapaleniu knota wosk sojowy rozpuszcza się tylko do tego miejsca, do którego wytopił się poprzednio.
Jeśli wybierzesz zapachowe świece sojowe, pamiętaj, aby palić je nie dłużej niż 4 godziny. Uwzględniając tę regułę, sprawisz, że produkt na dłużej zachowa swój zapach. Przy nadmiernym ogrzaniu olejki eteryczne parują i świeca powoli traci zapach. Przed pierwszym zapaleniem świecy sojowej, skróć jej knot do ok. 5 mm. W ten sposób będzie wypalać się równomiernym, spokojnym płomieniem. Zgaszoną świecę przechowuj z kolei w temperaturze pokojowej – z dala od bezpośredniego źródła ciepła, które mogłoby powodować topienie się i odkształcanie wosku.
Świece sojowe czy z wosku pszczelego – czym się różnią?
Na koniec wspomnijmy, że świece sojowe są alternatywą dla świec z wosku pszczelego. Oba produkty wiele łączy – chociażby to, że są całkowicie naturalne, bezpieczne dla zdrowia i wypalają się równomiernym płomieniem. Nie dymią i nie wydzielają toksycznych substancji. W wielu przypadkach są tworzone ręcznie. A dodatkowo są ekologiczne – nie zanieczyszczają planety, a ich produkcja nie obciąża środowiska.
A co różni świece z wosku pszczelego od sojowych? Te drugie są z pewnością tańsze i wegańskie. Wosk sojowy ma neutralną barwę i zapach, dlatego można tworzyć z niego świece o dowolnej barwie i aromacie, co nie jest możliwe w przypadku wosku pszczelego. Ten ostatni nie jest też polecany dla osób mających uczulenie na produkty pszczelarskie – miody czy piegżę, ponieważ istnieje ryzyko, że mógłby zaostrzyć alergię.
Świece sojowe nie bez powodu przodują dziś wśród domowych dekoracji. Są nie tylko piękne, ale wspaniale kształtują atmosferę. Wprowadzają do niej nuty ciepła i tajemniczości. Sprawiają, że świat wokół na chwilę zwalnia tempo, bierze głęboki oddech i odpoczywa. A Ty odpoczywasz razem z nim.
Wszystkie komentarze