Święty Juda Tadeusz – patron, do którego można zwrócić się w kłopocie

Święty Juda Tadeusz – patron, do którego można zwrócić się w kłopocie

Ten jeden z najrzadziej wymienianych apostołów jest uważany za patrona spraw beznadziejnych. Zawsze jest gotów nieść pomoc i wstawić się za nas u samego Jezusa. Dlatego po prostu warto poznać go bliżej. A Ty? Jesteś gotów na spotkanie z tym wyjątkowym świętym?

Święty Juda Tadeusz – jeden z dwunastu apostołów Jezusa

Święty Juda Tadeusz był apostołem Chrystusa. Oznacza to, że znalazł się w zaszczytnym gronie dwunastu mężczyzn wybranych przez Jezusa do tego, aby byli Jego świadkami i kontynuowali Jego misję. Oczywiście wybór apostołów nie był przypadkowy, a sam Chrystus, zanim go dokonał, przez całą noc modlił się do Boga. Po śmierci Zbawiciela na krzyżu to właśnie oni stali się fundamentem nowego kościoła. Ich znaczenie było tak ogromne, że po zdradzie Judasza apostołowie postanowili uzupełnić swojego grono o świętego Macieja. Przynależność do grona apostołów jest więc powołaniem, zaszczytem i zobowiązaniem się do głoszenia Chrystusowego świadectwa. Jak to jednak możliwe, że o ile bardzo często wymienia się chociażby świętego Jana, Łukasza, Mateusza, Tomasza czy Andrzeja, to Juda Tadeusz jest tym, którego wspomina się dość rzadko. A przecież on również został wybrany przez Jezusa, był świadkiem dokonywanych przez Niego cudów, sam uzdrawiał i wypędzał złe duchy w Jego imię. Był z Chrystusem w Kanie Galilejskiej, towarzyszył Mu na Górze Błogosławieństw, w Bretanii, w Wieczerniku i w Ogrójcu. Rozmawiał z Jezusem po zmartwychwstaniu i widział, jak Syn Boży wstępuje do nieba.

Gdzie można znaleźć informacje o świętym Judzie Tadeuszu?

Bez względu na to, że święty Juda Tadeusz został obdarzony wielką godnością, istnieje naprawdę niewiele informacji na jego temat. Ewangelia wymienia go na końcu listy Apostołów i tylko raz przytacza jego słowa kierowane do Zbawiciela podczas Ostatniej Wieczerzy. Tradycja głosi, że jest on autorem listu świętego Judy. Poza tym wzmianki o nim pojawiają się w kilku apokryfach, czyli pismach wczesnochrześcijańskich, które nie zostały włączone do kanonu Pisma Świętego ze względu na wiarygodność. Dziś są uważane bardziej za legendy niż rzetelne źródła historyczne.

Nie-dobre imię – święty Juda Tadeusz i Judasz Iskariota

Dlaczego tak się dzieje, pomimo że świętego Judę Tadeusza wymieniają wszystkie cztery spisy Apostołów zamieszczone w Piśmie Świętym, przy czym tylko święty Łukasz nazywa go jego imieniem. Marek i Mateusz używają przydomka Tadeusz, pochodzącego od łacińskiego słowa oznaczającego „pierś”, „serce”, „odwagę” i „męstwo”. Być może już się domyślasz, co jest tego powodem. Brawo, jeśli na myśl przyszło Ci to, że było dwóch Apostołów o tym samym imieniu, przy czym jeden zapisał się w dziejach chrześcijaństwa bardzo niechlubnie.

Mowa oczywiście o Judaszu Iskariocie. W języku polskim posługujemy się właśnie takim imieniem zdrajcy Chrystusa, ale warto pamiętać, że inne narodowości poprzestały na imieniu Juda. A to sprawiło, że imię znaczące w rzeczywistości nic innego jak „godzien czci” zaczęto kojarzyć z czymś zgoła innym. Mimo to warto pamiętać, że posiada ono piękną tradycję sięgającą czasów przed narodzinami Jezusa. W końcu nosił je czwarty syn patriarchy Jakuba, w którego rodzinie miał narodzić się sam Chrystus. W II wieku przed przyjściem Zbawiciela na świat rozsławił je Juda Machabeusz, czyli człowiek, który stanął na czele powstań przeciwko rządom Seleucydów wymuszających na narodzie żydowskim greckie obyczaje i religię.

Tożsamość imienia świętego Judy Tadeusza i Judasza doprowadziła do licznych pomyłek – szczególnie w środowisku osób, które dopiero zapoznawały się z religią chrześcijańską. Sam Apostoł często przedstawiał się słowami: „Jestem apostoł Juda, ale nie ten, który wydał Pana”. Łatwo domyślić się, że fakt ten przysporzył świętemu wielu przykrości i nakazywał mierzyć się z problemami, na które zupełnie nie zasługiwał. Prawdopodobnie była też przyczyną tego, że wczesnochrześcijańscy autorzy rzadko wymieniali go w swoich dziełach.

Święty Juda Tadeusz – dlaczego jest patronem spraw beznadziejnych?

Niesprawiedliwość ta doprowadziła do tego, że święty Juda Tadeusz po prostu stał się patronem spraw beznadziejnych, które wydają się niemożliwe do okiełznania. Sam przez całe swoje życie cierpiał z powodu tego, że był imiennikiem Judasza. W ten sposób niemal naturalnie zaczął budzić zaufanie wśród osób, które muszą mierzyć się z rozmaitymi kłopotami i często same też doświadczają niesprawiedliwości. Jest to święty, do którego zawsze można zwrócić się o pomoc – z pewnością wyprosi łaski u Jezusa. Inne źródła głoszą z kolei, że święty Juda Tadeusz przyniósł do króla Abgara w Edessie płótna, w które odziano Chrystusa przy złożeniu jego ciała do grobu. W ten sposób miał uzdrowić władcę z nieuleczalnej choroby. Przypominamy również, że święty Juda Tadeusz jest ponadto patronem szpitali. Wiele placówek nosi nawet jego imię. Świetnym przykładem jest słynny Szpital Dziecięcy Świętego Judy w Memphis w Stanach Zjednoczonych. Do świętego często zwracają się też lekarze oraz personel medyczny.

W jakich problemach można zwrócić się do świętego Judy Tadeusza?

Zastanawiasz się, o jakich sprawach beznadziejnych można „porozmawiać” ze świętym Judą Tadeuszem? Wiele osób zwraca się do niego w kryzysie małżeńskim albo finansowym. Święty spieszy też z pomocą osobom borykającym się z problemami ze znalezieniem pracy albo tym z chorobą alkoholową. Oczywiście Juda Tadeusz jest to także właściwy adres dla ludzi chorych bądź szukających ukojenia po śmierci bliskiej osoby. Podpowiadamy, że w takich sytuacjach, najlepiej sięgnąć po modlitewnik do świętego Judy Tadeusza. Niektórym wiernym bardzo pomaga także medalik ze świętym Judą. Co prawda jest to „tylko” drobiazg, ale jak często mówią nasi klienci, po prostu daje im poczucie bezpieczeństwa. Osoby, które wiedzą, jak wielką moc ma rozmowa ze świętym, sięgają też po figury Judy Tadeusza i dekorują nimi domowe ołtarzyki. Podpowiadamy, że dobrze w tej kategorii sprawdza się obraz ze świętym Judą Tadeuszem, który można postawić na stoliku czy komodzie albo zawiesić na ścianie.

Kiedy święty Juda Tadeusz odzyskał dobre imię?

Powróćmy jednak jeszcze na chwilę do biografii świętego. Pamiętajmy, że nie został on zapomniany przez chrześcijan na wieki. Kościół dowartościował go w okresie średniowiecza, kiedy Juda Tadeusz po prostu został dostrzeżony przez wiernych. Święty Bernard z Clairvaux przywiózł z Jerozolimy jego relikwię i poprosił, aby po śmierci włożono mu ją do trumny, ponieważ wierzył, że w ten sposób w dniu ostatecznym powstanie dzięki temu z grobu. Co więcej, święta Brygida Szwedzka podczas jednego ze swoich objawień zobaczyła Chrystusa, który poprosił ją, aby przekonywała bliźnich o tym, że do świętego Judy Tadeusza można zwracać się z ufnością.

Wynagrodzeniem świętemu Judzie Tadeuszowi wielu lat zapomnienia jest także modlitwa stworzona przez chrześcijan, w której wierni zwracają się do niego bezpośrednio. W jej słowach można dopatrzyć się swoistych przeprosin dla Apostoła, a także wskazania go patronem od spraw beznadziejnych. Dziś kult świętego Judy jest powszechny nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Co ciekawe, wierni gromadzą się na mszach świętych poświęconych jego czci. Zamawiają też nabożeństwa w jego intencji, palą świece i sięgają po modlitewniki do świętego Judy Tadeusza, a także po dewocjonalia z jego wizerunkiem – również po obrazy a nawet bransoletki ze św. Juda Tadeuszem. Oczywiście serdecznie zachęcamy Cię do dołączenia do tego grona. Pamiętaj, że do świętego Judy Tadeusza możesz zwracać się nie tylko w podbramkowych sytuacjach, ale zawsze. Nie zapominaj również o tym, że warto czasem poprosić go o pomoc dla osoby bliskiej czy przyjaciela.

Krótki życiorys świętego Judy Tadeusza

Na koniec przypomnijmy również, że według Ewangelii święty Juda Tadeusz był bratem apostoła Jakuba Młodszego – pierwszego biskupa Jerozolimy, a także Józefa i świętego Szymona. Jego ojcem był Kleofas, a matką Maria – siostra cioteczna Maryi. Pochodził z Kany Galilejskiej. Co ciekawe, według podań, przed wstąpieniem w grono apostołów Chrystusa był żonaty i miał dzieci. Nie są to jednak potwierdzone informacje, więc bibliści podchodzą do nich z wielką rezerwą. O wiele bardziej wiarygodne jest jednak, że po Zesłaniu Ducha Świętego święty Juda Tadeusz głosił Ewangelię w Palestynie, Syrii, Mezopotamii oraz Egipcie. W wędrówkach po świecie często towarzyszył mu święty Szymon. Niektóre źródła podają nawet, że mężczyźni ponieśli razem męczeńską śmierć. Według innych przekazów z kolei święty Juda Tadeusz zginął w Persji albo Libanie, a święty Szymon w Jerozolimie.

Wspomnienie świętego Judy Tadeusza w kościele katolickim i ikonografia

Kościół katolicki wspomina świętego Judę Tadeusza 28 października. Dodajmy także, że jego relikwie do dziś można znaleźć w Bazylice św. Piotra w Rzymie. A jak przedstawia się obecnie wizerunek świętego na ikonach? Zwykle Juda Tadeusz pojawia się w długiej czerwonej szacie albo czarno- brązowym płaszczu z włócznią lub pałką w dłoni – najprawdopodobniej został zabity, którąś z tych broni. Posiada atrybuty takie jak: barka rybacka, krzyż, kamienie, topór, księga i laska. Co ciekawe ikony ze świętym Judą Tadeuszem posiadają też mandylion, czyli wizerunek Jezusa. Pamiętaj, że święty był kuzynem Zbawiciela i według źródeł był do Niego bardzo podobny.

Czasem zdarza się, że problemy piętrzą się i znikąd nie przychodzi pomoc. To nieprawda. Nad każdym z nas czuwa Bóg, Jezus i Matka Boża. Czuwa też szerokie grono świętych. Wśród nich jest Juda Tadeusz. Za sprawą imienia, będący przez długie lata na uboczu, dziś jest uznawany za patrona spraw beznadziejnych, któremu zawsze można się wyżalić i poprosić o wstawiennictwo.

Wszystkie komentarze