Noworoczne postanowienia katolika – które warto zrealizować w 2025?

Noworoczne postanowienia katolika – które warto zrealizować w 2025?

Jeśli zaliczasz się do grupy osób, które praktykują te ostatnie, powiedzmy wprost: uwzględnij w nich Boga. Dzięki temu po prostu dobrze wkroczysz w nowy etap życia, bez względu na to, czy znajdujesz w sobie optymizm, czy wręcz przeciwnie: 1 stycznia sprawia, że w Twojej głowie pojawiają się obawy i lęk. Pamiętaj, że wiara pomaga przezwyciężać wiele przeszkód i… Dobrze wpływa na zdrowie – nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. A zatem nie czekaj dłużej i poświęć kilka minut na to, aby poznać nasze propozycje na postanowienia noworoczne katolika.

Postanowienia noworoczne – co wnoszą do życia?

Być może już teraz zadajesz sobie pytanie: po co tworzyć noworoczne postanowienia? Przecież 1 stycznia jest tylko datą w kalendarzu. Nie oznacza, że od tego dnia życie będzie płynąć inaczej. Oczywiście masz rację. Pamiętaj jednak o tym, że każdy powód jest dobry, aby wprowadzić zmiany w codzienności – rzecz jasna na lepsze. Co więcej, wyznaczenie i nazwanie konkretnych zadań pozwoli Ci realizować je krok po kroku. A kiedy 2025 rok dobiegnie końca, zrobić krótkie podsumowanie i uzyskać informację zwrotną. Dzięki temu zyskasz powód do tego, aby poczuć dumę ze zrealizowanych zamiarów. Warunek jest jednak taki, że nie postawisz sobie poprzeczki zbyt wysoko. Uspokajamy jednak, że katolickie postanowienia noworoczne na pewno nie są trudne do wprowadzenia w życie. Dodatkowy plus: zbliżają do Boga, pozwalają stawać się lepszym człowiekiem i są wielkim krokiem w stronę zbawienia.

Historia postanowień noworocznych

A czy wiesz, że postanowienia noworoczne mają swoje korzenie w… Starożytności? W Babilonii oraz starożytnym Rzymie ludność wraz z rozpoczęciem nowego roku składała dary oraz obietnice bogom. Te ostatnie można przyrównać do dzisiejszych postanowień, chociaż nie są to pojęcia równorzędne. W czasach pierwszych chrześcijan natomiast koniec roku był doskonałym powodem do wspomnień i refleksji. W noc łączącą stary i nowy rok wiele osób udawało się na nabożeństwa albo spędzało czas na modlitwie, co nie tylko sprzyjało dziękowaniu Bogu za miniony rok, ale także czynieniu postanowień na kolejny.

Garść statystyk, czyli noworoczne postanowienia w liczbach

W 2022 roku sieć inwestowania społecznego eToro przeprowadziła badanie wśród 2 tysięcy Polaków. Jego wynik pokazał, że ponad 70% naszych rodaków ma postanowienia noworoczne. Jak pokazują jednak ankiety z lat minionych – w tym z 2015 i 2016 roku przeprowadzone przez CBOS tylko 8-10% badanych wprowadza postanowienia noworoczne w czyn. Co jest przyczyną tego, że tak niewielka część planów i celów jest realizowana? Przede wszystkim zbyt wygórowane wymagania i niejasno określone założenia. Dlatego po prostu przejdźmy do konkretnych propozycji, które naprawdę nie wymagają wysiłku, a mogą wnieść w życie dużo dobrego.

Postanowienie noworoczne nr 1: więcej modlitwy

Wiesz, że modlitwa jest dobra na wszystko? Co więcej – każda pora jest odpowiednia na to, aby zwrócić się do Boga. Dodajmy również, że modlitwy nigdy nie jest za dużo. A zatem może dobrze uczynić ją jednym z postanowień na 2025 rok? Pamiętaj jednak, aby ściśle określić jej ramy. Zastanów się, ile czasu (co najmniej) możesz przeznaczyć na codzienną modlitwę i ściśle trzymaj się założeń. W ten sposób podziękujesz Bogu za okazane łaski i po prostu poczujesz się lepiej. Możesz też pójść o krok dalej i do codziennej rozmowy z Bogiem dołączyć modlitwę w intencji danej osoby – również takiej, która odwróciła się od kościoła. Kto wie, może Twoje zaangażowanie pozwoli jej powrócić na drogę łaski?

Podpowiadamy, że „modlitewne” postanowienie noworoczne może też przybrać nieco inny charakter. Co powiesz na to, aby nauczyć się trzech nowych modlitw? W tym celu możesz sięgnąć do książeczki do nabożeństwa albo wyposażyć się w modlitewniki. Jest ich naprawdę dużo, więc łatwo znajdziesz ten, który najbardziej Ci odpowiada. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać jedną z koronek. To odmiana różańca, która w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Przykładem może być różaniec koronka do łez Maryi, chociaż ostateczna decyzja należy oczywiście wyłącznie do Ciebie.

A skoro o różańcu mowa… Postanowieniem noworocznym może być też codzienne odmawianie dziesiątki różańca. Pamiętaj, że jest to modlitwa o niezwykłej mocy. Do jej odmawiania zachęcała sama Matka Boża w licznych objawieniach. Dlatego naprawdę warto uczynić ją codziennym rytuałem. Tym bardziej że do dyspozycji masz dewocjonalia pozwalające ją odmawiać dosłownie zawsze i wszędzie. Różaniec na palec obrączka św. Benedykt lub różaniec bransoletka noc Kairu to tylko niektóre z nich.

Postanowienie noworoczne nr 2: zachęcić do modlitwy drugą osobę

Chcesz naśladować Jezusa? Oprócz umiłowania Boga zadbaj też o to, aby krzewić wiarę wśród innych ludzi. Czy nie tak właśnie postępował Chrystus? Niech zatem jednym z noworocznych postanowień na 2025 rok będzie: zachęcenie innej osoby do modlitwy i zgłębiania tajemnic wiary. Może to być współmałżonek albo dziecko. Podpowiadamy, że w pierwszym przypadku możesz sięgnąć po różaniec srebrny małżeński z masy perłowej. Dla pociechy natomiast świetnym wyborem będzie Biblia w obrazkach dla najmłodszych. Opracowana z myślą o milusińskich, została napisana prostym i przystępnym językiem. Piękne, kolorowe ilustracje, pozwolą przykuć uwagę dziecka i lepiej zrozumieć mu to, co jest napisane w Piśmie Świętym.

Postanowienie noworoczne nr 3: przeczytać Pismo Święte do końca roku

Powiedzmy szczerze: po Biblię powinni też sięgać dorośli. Jest to w końcu najważniejsza księga chrześcijan i najpopularniejsza książka na świecie. Co powiesz zatem na postanowienie noworoczne, w myśl którego założysz, że przeczytasz całe Pismo Święte w rok? To naprawdę nie jest trudne. Wystarczy, że podzielisz treść na fragmenty. W ten sposób, poświęcając kilkanaście minut dziennie na czytanie Biblii, po roku będziesz znać ją od A do Z. Doskonale w tej roli sprawdzi się Pismo Święte Biblia Tysiąclecia mała będąca najpopularniejszym polskim wydaniem Pisma Świętego. Co ciekawe, korzystał z niej sam święty Jan Paweł II. Czy wiesz, że Pismo Święte to także lektura pozwalająca praktykować Lectio Divina? To nic innego jak modlitwa oparta na słowach zawartych w Biblii pozwalająca wsłuchać się w głos Boga. Co więcej, dobrze jest ją odnieść do jakiejś konkretnej sytuacji życiowej. Podpowiadamy, że do Lectio Divina zachęcał sam papież Benedykt XVI, polecając ją wszystkim wierzącym.

Postanowienie noworoczne nr 4: sięgnąć po książki o tematyce religijnej

Lubisz czytać? To Twój sposób na chłodne wieczory albo leniwe weekendowe popołudnia? Mamy więc dla Ciebie kolejny pomysł na postanowienie noworoczne: przeczytać książki o tematyce religijnej. To, ile ich będzie, zależy wyłącznie od Ciebie. Samodzielnie możesz też wybrać pozycje, z jakimi chcesz się zaznajomić. Podpowiadamy, że w naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór literatury religijnej.

Postanowienie noworoczne nr 5: częściej bywać w kościele

Wśród postanowień noworocznych warto też uwzględnić wizyty w kościele. Nie mówimy rzecz jasna o świętach nakazanych, kiedy uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe, ale o nabożeństwach nieobligatoryjnych. Jest ich całkiem sporo, więc możesz określić, w których będziesz uczestniczyć w tym roku. Nieszpory, roraty, droga krzyżowa – to oczywiście najpopularniejsze. Zwróć uwagę na dni, w których wspomina się świętych – może pójście do kościoła w dzień poświęcony jednemu z tych, których najbardziej cenisz, również warto włączyć w postanowienia na 2025 rok? My wpisaliśmy w nasze postanowienia również uczestnictwo we mszy świętej w dni będące rocznicą Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej oraz Bierzmowania. Może i Ty też masz ochotę na takie wyzwanie?

Postanowienie noworoczne nr 6: regularnie przystępować do sakramentu Eucharystii

Z kolei w kategorii mszy niedzielnych możesz założyć, że postarasz się na każdej z nich przystępować do komunii. Wiąże się to z regularną spowiedzią. Co powiesz na praktykę 9 pierwszych piątków miesiąca? Pamiętaj, że jest to praktyka gwarantująca Boże miłosierdzie. Jest tylko jeden warunek – po spowiedzi należy przystąpić do sakramentu Eucharystii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć się do udziału we wspólnocie kościelnej. Żywy Różaniec, Apostolat Margaretek, Rycerstwo Niepokalanej czy Ruch Światło-Życie potocznie znany pod nazwą Oaza. Jeśli natomiast posiadasz predyspozycje muzyczne, możesz dołączyć do chóru kościelnego. Podpowiadamy, że w takim przypadku z pewnością przyda Ci się Śpiewnik Bożonarodzeniowy z kolędami – na okres świąt albo inny, z którego nauczysz się nowych pieśni kościelnych odpowiednich na każdy dzień.

Postanowienie noworoczne nr 7: pielgrzymka do sanktuarium

Katolickim postanowieniem noworocznym może być pielgrzymka do wybranego sanktuarium. My zachęcamy Cię do odwiedzenia Jasnej Góry, ale możesz w tym celu wybrać też inne miejsce. O nieoczywistych kierunkach pielgrzymek możesz przeczytać w naszym wpisie: Dokąd w Polsce można pójść na pielgrzymkę. Być może któryś z nich stanie się dla Ciebie inspiracją. Podpowiadamy, że dobrą praktyką jest zabranie ze sobą w podróż różańca i odmówienie go na miejscu. W tym celu możesz sięgnąć po praktyczny różaniec drewniany brązowy na sznurku. Jest niesamowicie wytrzymały, więc nie ma ryzyka, że zerwie się w trakcie podróży.

Postanowienie noworoczne nr 8: zaczynać i kończyć dzień znakiem krzyża

Wśród postanowień noworocznych warto umieścić piękną praktykę rozpoczynania i kończenia dnia znakiem krzyża. To wspaniały znak ukazujący, że w pełni ufasz Bogu i oddajesz się pod Jego opiekę. Co więcej, sprawdza się jako przypomnienie o modlitwie. Możesz też pójść o krok dalej i znak krzyża wykonywać przed wyjściem i po przyjściu do domu. Pomocna może okazać się w tym domowa kropielniczka metalowa Jezus Miłosierny, którą napełnisz wodą święconą. Pamiętaj jednak, że nie jest to obowiązkowy element praktyki a jedynie dodatek pozwalający pielęgnować zapomnianą tradycję.

Co możemy życzyć Ci u progu 2025 roku? Przede wszystkim tego, aby upłynął Ci pod znakiem Boga. Postaraj się jeszcze bardziej do niego zbliżyć. To naprawdę nic nie kosztuje, a możesz zyskać tak wiele. Wybierz kilka katolickich postanowień noworocznych i sukcesywnie wdrażaj je w życie. Przekonasz się, że modlitwa i uczestniczenie w życiu kościoła niesie ogromną radość. Celebruj ją i dziel się z innymi, czyniąc w ten sposób świat jeszcze piękniejszym.

Wszystkie komentarze