
Misje święte – czym są i dlaczego warto w nich uczestniczyć?
W tym kontekście szczególne znaczenie mają misje święte, organizowane w parafiach co kilkanaście lat. Być może udało Ci się wziąć kiedyś udział w takim wydarzeniu, które z pewnością zapada w pamięć i pozwala lepiej zrozumieć prawdy wiary. Czym dokładnie są misje święte, skąd pochodzi zwyczaj ich organizowania i dlaczego warto brać w nich udział – jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, pozostań z nami przez kilka minut. Obiecujemy sporą dawkę wiedzy!
Co to są misje święte?
Każdy, kto brał udział w misjach świętych, wie doskonale, czym one są. Jeśli jednak chcielibyśmy posłużyć się formalną definicją, musielibyśmy powiedzieć, że są one nadzwyczajnym, bo niecodziennym środkiem działalności duszpasterskiej kościoła. Odbywają się w parafiach nie tylko w celach religijnych, ale także moralnych – umożliwiają wiernym zgłębiać sekrety życia Chrystusa i jednocześnie pokazują, jak w praktyce stosować przykazania Boże. Dodajmy, że misje święte prowadzi osoba duchowna, która nie pochodzi z danej parafii. Posiada jednak wszelkie narzędzia do tego, aby prowadzić duchową odnowę przynależących do niej osób.
Historia misji świętych
Być może zastanawiasz się: kiedy zaczęto praktykować misje święte? Korzenie tego wyjątkowego wydarzenia sięgają XVI wieku. W 1540 roku w bulli papieża Pawła III zatwierdzono działalność zakonu jezuitów. Wtedy też pojawiło się pojęcie misji, czyli wędrownego głoszenia Słowa Bożego w oparciu o wskazówki kościoła katolickiego. Pierwotnie misje były skierowane zarówno do osób wierzących – w tym przypadku umacniały wiarę i pozwalały lepiej ją zrozumieć, jak i do niewierzących czy przynależących do innych wyznań. Co ciekawe papież Grzegorz XV skupił się na tym, aby misje kierować głównie do wyznawców innych religii – szczególnie do protestantów.
Z biegiem czasu wprowadzono rozróżnienie na:
- ● Misje zewnętrzne – opierające się na nawracaniu pogan albo osób innych wyznań na wiarę katolicką.
- ● Misje wewnętrzne – dedykowane osobom należącym do kościoła katolickiego, w celu lepszego wypełniania praktyk religijnych, umacniania wiary oraz wsparcia duchowego.
Rozkwit misji świętych przypadł na XVIII i XIX wiek, kiedy działania tego typu pozwoliły odnowić kościół katolicki w Niemczech, Francji i we Włoszech. Warto przy tym dodać, że w XX wieku istniał nieformalny przepis regulujący działalność misyjną. Misje święte były wówczas organizowane w danej parafii co 10 lat. Na Soborze Watykańskim II ustalono, że działania te zostaną włączone do zadań duszpasterskich każdej z parafii. Z kolei papieże: Paweł IV i św. Jan Paweł II zwracali uwagę na to, że misje święte są ratunkiem dla społeczności zeświecczonych, które wyznawały wiarę katolicką, jednak z różnych powodów od niej odeszły.
Obecnie kodeks prawa kanonicznego określa dwie drogi w działalności misyjnej. Pierwsza dedykowana jest wyznawcom innych religii, druga – katolikom. Przy czym ta ostatnia jest wpisana w obowiązkową działalność duszpasterską każdej parafii.
Jak odbywają się misje święte?
Jak w praktyce wyglądają misje święte? To nic innego jak spotkania parafian z duchownym prowadzącym działalność misyjną. Odbywają się codziennie i trwają zwykle 8 dni – od niedzieli do niedzieli. Wierni przychodzą wówczas do kościoła na wcześniej ustaloną godzinę. Nie tylko słuchają Słowa Bożego i nauki misjonarza, ale bardzo często aktywnie uczestniczą w zajęciach i angażują się w dyskusję z prowadzącym. Oprócz mszy świętych prowadzone są Adoracje Najświętszego Sakramentu, Drogi Krzyżowe czy konferencje z misjonarzem poruszające zagadnienia etyczne przez pryzmat wiary. Ojcowie misjonarze bardzo często odwiedzają też chorych z parafii. Przeprowadzają ponadto uroczystość odnowienia sakramentu chrztu czy małżeństwa. Na zakończenie odbywa się uroczyste poświęcenie krzyża misyjnego, który misjonarze ustawiają przed kościołem. Wierni mogą ponadto przystąpić do sakramentu spowiedzi oraz Eucharystii.
Misje święte a rekolekcje – jakie są różnice?
Czym różnią się misje święte od rekolekcji? Przede wszystkim tym, że nie są organizowane co rok, lecz jak wspomnieliśmy co kilkanaście lat. Przy czym odstępy między kolejnymi misjami nie muszą być równe. Po drugie misje są przeznaczone dla wszystkich wiernych parafii, a nie dla poszczególnych grup osób – na przykład dla młodzieży czy dzieci, jak ma to miejsce w przypadku rekolekcji. Misje święte trwają też dłużej – bo zwykle 8 dni, podczas gdy rekolekcje ograniczają się do 3 dni.
Kto może prowadzić misje święte?
Misji świętych nie prowadzą księża z parafii. Na życzenie proboszcza przybywają do niej ojcowie misjonarze. Są to duchowni, którzy specjalnie przygotowują się do tego typu pracy. Ich zadanie polega na odwiedzaniu poszczególnych parafii i głoszeniu Ewangelii oraz prawd moralnych. Zwykle są to księża z zakonu redemptorystów lub jezuitów.
Dlaczego warto uczestniczyć w misjach świętych?
Misje święte są z pewnością niezwykłym wydarzeniem w życiu każdej parafii. Powodów, dla których warto wziąć w nich udział, jest oczywiście bardzo wiele. Najważniejszym jest wspólna modlitwa i zgłębianie prawd wiary. Podczas spotkań głoszone są kazania misyjne, pomagające lepiej zrozumieć Chrystusa i zyskać ogromne zaplecze moralne. Księża misjonarze kładą nacisk nie tylko na krzewienie samej wiary, ale także etycznych postaw wśród uczestników. Misje doskonale przygotowują do świadomego przeżywania sakramentu Pokuty i związanego z nim sakramentu Eucharystii. Są doskonałym sposobem na wzbogacenie życia duchowego. Uświadamiają, jak ważne jest uczestnictwo w nabożeństwach i codzienne praktykowanie modlitwy. Jednocześnie przyczyniają się do umacniania i budowania silnej wspólnoty kościoła. Są też sposobem na wyciszenie się i zatrzymanie w codziennej gonitwie. Wiele osób twierdzi, że uczestnictwo w misjach podziałało w ich przypadku jak terapia – pozwoliło uporządkować myśli i skupić się na tym, co ważne, odrzucając jednocześnie kult tego, co materialne.
A czy wiesz, że uczestnictwo w misjach jest sposobem na uzyskanie Odpustu Zupełnego? Oczywiście, aby tak mogło się stać, konieczne jest osobiste zaangażowanie w przebieg wydarzenia i otworzenie serca na Chrystusa, który przychodzi do wiernych w postaci słów wypowiadanych przez misjonarza.
Warto jednocześnie pamiętać o tym, że misje święte przyczyniają się do budowania wielkiej wspólnoty kościoła. Obecnie są przede wszystkim nastawione na nawrócenie. W praktyce oznacza to, że są kierowane nie tylko do osób, które trwają przy Chrystusie, ale przede wszystkim do tych, którzy poddają się zwątpieniu. Misje sprawiają, że uświadamiają sobie, co tak naprawdę jest ważne w życiu. Przystają na chwilę w codziennym biegu i zastanawiają się, dokąd prowadzi ich droga. Decydują się ponownie przyjąć Jezusa do swojego serca i trwać przy nim, bez względu na życiowe zawirowania oraz pokusy szatana. Na nowo rozpalają miłość do Boga, która w przypadku osób nawróconych okazuje się głębsza i dojrzalsza niż ta, którą przeżywały na początku drogi ku Chrystusowi.
Co ciekawe, proboszczowie parafii, w których odbywały się misje, są zgodni co do tego, że po ich zakończeniu zmienia się nastawienie wiernych do Boga. Są oni bardziej świadomi Jego łask i potrafią bezgranicznie Mu zaufać. Na mszach świętych pojawia się więcej osób. Wierni chętniej też przystępują do sakramentu pokuty i do komunii.
Jak przygotować się do misji świętych?
Na koniec pozostaje więc pytanie: jak dobrze przygotować się do misji? Kluczowym aspektem w tym przypadku pozostaje przygotowanie duchowe. Warto więc – indywidualnie lub podczas mszy
świętej w kościele pomodlić się o powodzenie misji świętych. Proboszczowie parafii przed wydarzeniem z reguły organizują wspólną modlitwę będącą zapowiedzią spotkania z misjonarzami. Dobrą praktyką jest z pewnością przemyślenie swoich postaw względem Jezusa i wiary, aby świadomie podjąć decyzję o pozostaniu przy tym, który oddał za nas swoje życie. Na misje święte można także przygotować dewocjonalia. Do kościoła wierni zwykle zabierają medaliki i krzyżyki – pamiątki ważnych wydarzeń religijnych. Często mają też przy sobie różańce. Aby zadbać o te ostatnie, warto zwrócić uwagę na pudełka albo praktyczne etui, zabezpieczające produkt przed uszkodzeniem. Ze swojej strony polecamy pudełko na różaniec Serce Jezusa, które świetnie wpisuje się w przesłanie misji świętych. Podpowiadamy jednocześnie, że warto porozmawiać z proboszczem parafii o podziękowaniu dla księdza misjonarza za zaangażowanie i serce włożone w krzewienie wiary. W tej kategorii najchętniej wybieranymi upominkami są eleganckie różańce z kamienia. Wierni sięgają także po ikony święte albo piękne włoskie obrazki srebrne. Wśród tych ostatnich świetną opcją jest obrazek srebrny z Archaniołem Michałem – patronem kościoła katolickiego. Zwróć uwagę na to, że do ikon i obrazków można dołączyć grawerowaną tabliczkę ze słowami skierowanymi do duchownego oraz datą i miejscem misji.
Przygotowania do misji świętych leżą też po stronie parafii. Ksiądz proboszcz powinien więc zadbać o odpowiednie wyposażenie świątyni, w tym o przygotowanie wszystkiego, co niezbędne do odprawienia mszy świętej. Na szczególną uwagę zasługują przy tym te elementy, które ulegają eksploatacji. Zanim więc ksiądz misjonarz przestąpi próg świątyni, należy upewnić się, czy świece ołtarzowe nie są wypalone – podobnie jak żarówki do wiecznej lampki. Proboszczowie przygotowują zwykle również pamiątki dla uczestników misji. Mogą to być drewniane personalizowane krzyże z wygrawerowaną datą misji. Doskonale sprawdzi się także różaniec drewniany jasny na sznurku, który jednocześnie zachęci do odmawiania ulubionej modlitwy Matki Bożej. Księża podczas misji mogą też rozdawać osobom zgromadzonym w kościele obrazki Jezus Miłosierny. Ich dodatkowym atutem jest to, że na odwrocie jest zawarta instrukcja odmawiania koronki do Miłosierdzia Bożego. Kolorowe obrazki z Jezusem, Matką Bożą czy scenami z Biblii to także wspaniała pamiątka misji świętych dla dzieci. Księża coraz chętniej sięgają ponadto po Ewangelizaki, które zawsze wywołują uśmiech na twarzach najmłodszych.
Misje święte można śmiało nazwać sposobem na odnowienie i umocnienie wiary. To wydarzenia, które niosą ogromny przekaz i pozwalają zjednoczyć się z Bogiem. Są dla wiernych zachętą do przemyśleń i samodzielnych rozważań. Pomagają poczuć się częścią wielkiej wspólnoty kościoła katolickiego. Z tego względu serdecznie zachęcamy Cię do udziału w tego typu wydarzeniu. Jeśli więc w Twojej parafii będą organizowane misje święte, koniecznie zarezerwuj sobie na nie czas. Pamiętaj – to nic nie kosztuje, więc nic nie tracisz. A możesz zyskać naprawdę wiele. Bo przecież czy jest coś cenniejszego niż łaska samego Boga?
Wszystkie komentarze