
Droga krzyżowa - ile ma stacji i jak ją odmawiać?
Celem Drogi Krzyżowej jest wzbudzenie żalu za grzechy i współodczuwanie bólu Jezusa Chrystusa, który cierpiał rany za nasze grzechy. Droga krzyżowa może być odprawiana cały rok, ma ona jednak szczególne znaczenie w okresie Wielkiego Postu i przygotowań do Wielkanocy.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- ● Czym jest nabożeństwo drogi krzyżowej.
- ● Ile stacji ma droga krzyżowa.
- ● Jak odmawiać Drogę Krzyżową.
Nabożeństwo drogi krzyżowej w Wielkim Poście
Nabożeństwo drogi krzyżowej to jedno z najważniejszych nabożeństw wielkopostnych, upamiętniające mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. To właśnie w piątki Wielkiego Postu w kościołach parafialnych jest odprawiana droga krzyżowa, a wierni, przechodząc od stacji do stacji, rozważają cierpienie Zbawiciela i jego ofiarę za ludzkość. Modlitwa ta jest nie tylko wyrazem wdzięczności za zbawienie, ale także okazją do refleksji nad własnym życiem, cierpieniem i wiarą. Droga krzyżowa pomaga wiernym głębiej przeżywać Wielki Post, skłaniając do pokuty, nawrócenia i duchowego przygotowania na Zmartwychwstanie Pańskie.
Ile stacji ma droga krzyżowa?
Droga krzyżowa składa się z 14 stacji - tak przekazała tradycja Kościoła. Każda stacja przedstawia wydarzenia związane z męką, którą odbył Pan Jezus w celi naszego zbawienia oraz z Jego śmiercią. Stacje drogi krzyżowej obejmują wydarzenia od momentu skazania Pana Jezusa przez Poncjusza Piłata po moment, w którym Pan Jezus zdjęty jest z krzyża i złożony w grobie.
Stacje drogi krzyżowej (szczególnie w kościołach lub wokół kościołów) reprezentowane są przez rzeźby lub obrazy przedstawiające wydarzenia z Męki Pana Jezusa. Umieszczane są one na ścianach kościołów i stanowią „przystanek” dla wiernych oraz wzywają ich do refleksji. Podczas nabożeństwa wierni mogą kolejno podchodzić do stacji drogi krzyżowej, aby podjąć modlitwę.
14 stacji Drogi Krzyżowej
- ● Stacja I: Jezus skazany na śmierć
- ● Stacja II: Jezus bierze krzyż na swoje ramiona
- ● Stacja III: Jezus upada po raz pierwszy
- ● Stacja IV: Jezus spotyka swoją Matkę
- ● Stacja V: Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi
- ● Stacja VI: Weronika ociera twarz Jezusowi
- ● Stacja VII: Jezus upada po raz drugi
- ● Stacja VIII: Jezus pociesza płaczące niewiasty
- ● Stacja IX: Jezus upada po raz trzeci
- ● Stacja X: Jezus zostaje obnażony z szat
- ● Stacja XI: Jezus przybity do krzyża
- ● Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu
- ● Stacja XIII: Jezus zostaje zdjęty z krzyża i złożony w ramionach Matki
- ● Stacja XIV: Jezus złożony do grobu
Droga krzyżowa - jak odmawiać?
Droga krzyżowa to nabożeństwo upamiętniające mękę i śmierć Jezusa Chrystusa - może być odprawiana wspólnotowo w kościele lub indywidualnie w dowolnym miejscu. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda przebieg drogi krzyżowej.
Rozpoczęcie nabożeństwa
- ● Znak krzyża
- ● Modlitwa wstępna (np.: „Panie Jezu Chryste, pragnę towarzyszyć Ci w Twojej męce. Pomóż mi rozważać Twoje cierpienie i uczyć się z niego miłości oraz pokory.")
- ● Przejście przez 14 stacji
Każda stacja drogi krzyżowej składa się z następujących elementów:
- ● Zapowiedź stacji (np. „Stacja I: Jezus skazany na śmierć")
- ● Modlitwa: „Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie.", „Żeś przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył."
- ● Rozważanie – można przeczytać krótką refleksję (pomocne mogą okazać się książeczki z rozważaniami wielkopostnymi) lub w ciszy zastanowić się nad daną stacją.
- ● Modlitwa końcowa dla danej stacji, np. „Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami (i nad duszami w czyśćcu cierpiącymi)”.
- ● Przejście do kolejnej stacji.
Zakończenie
- ● Można odmówić modlitwę końcową, (np.: „Panie Jezu, dziękuję Ci za Twoją ofiarę. Pomóż mi nieść mój własny krzyż i iść za Tobą każdego dnia.").
- ● Można również odmówić Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu w intencji przebaczenia grzechów i zbawienia świata.
Droga krzyżowa może być odprawiana w różnych wersjach – z krótkimi lub dłuższymi rozważaniami, indywidualnie lub w grupie. Ważne jest, aby modlić się z sercem i skupić na duchowym przeżyciu męki Chrystusa.
Stacje drogi krzyżowej a różaniec
Choć Droga Krzyżowa nie jest modlitwą różańcową, to często jest łączona z różańcem. Różaniec drogi krzyżowej to szczególna forma modlitwy różańcowej, która łączy rozważanie tajemnic Męki Pańskiej z tradycyjną strukturą różańca. Jest to alternatywna metoda przeżywania drogi krzyżowej, w której przy każdej ze stacji drogi krzyżowej odmawia się dziesiątek różańca, zamiast tradycyjnych rozważań.
Osoby pragnące w ten sposób odbyć nabożeństwo powinny zaopatrzyć się w tradycyjny różaniec. Nabyć można także specjalne różańce drogi krzyżowej, ułatwiające odmawianie nabożeństwa i zbudzenie wielkopostnych refleksji.
Ile trwa odprawienie wszystkich stacji drogi krzyżowej?
Droga krzyżowa odprawiana w kościele lub prywatnie może trwać od 30 minut do pół godziny - wszystko zależy od długości rozważań. Dłuższe mogą być nabożeństwa związane z przemierzaniem większych odległości - jak np. uroczysta droga krzyżowa prowadzona ulicami miast. Szczególną formą nabożeństwa, trwającą wiele godzin jest Ekstremalna Droga Krzyżowa, podczas której uczestnicy w godzinach nocnych pokonują dziesiątki kilometrów, zmierzając od stacji do stacji.
Czy droga krzyżowa odprawiana jest w Wielki Piątek?
Tak, droga krzyżowa jest odprawiana w Wielki Piątek, jednak nie jest to obowiązkowe nabożeństwo. W tym dniu szczególnie uroczysta droga krzyżowa odbywa się w wielu parafiach, a najważniejsza ma miejsce w Rzymie w Koloseum, gdzie przewodniczy jej Papież.
Biblijna Droga Krzyżowa
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieją dwie zatwierdzone wersje Drogi Krzyżowej do odprawiania. Warto podkreślić, że spośród 14 tradycyjnych stacji Drogi Krzyżowej zaledwie 8 posiada potwierdzenie w Piśme Świętym. Stacje 3, 4 , 6, 7 oraz 9 oparte są jedynie na przekazie apokryficznym. Było to powodem dla którego papież Jan Paweł II w Wielki Piątek 1991 r. zainicjował nową formę nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Wersja ta, tak jak poprzednia, zawiera 14 stacji krzyżowych. Wszystkie wydarzenia, do których stacje nawiązują, zostały jednak potwierdzone przez Pismo Święte - Ewangelie świętych Mateusza Marka i Jana. Z tego względu nowa wersja nabożeństwa nazywana jest Biblijną Drogą Krzyżową. Jan Paweł II kilkakrotnie prowadził Drogę Krzyżową w Koloseum właśnie w tej biblijnej formie. Z kolei w roku 2017 następca Jana Pawła II, papież Benedykt XVI, oficjalnie zatwierdził tę formę nabożeństwa do medytacji i publicznego odprawiania.
14 stacji Biblijnej Drogi Krzyżowej
STACJA I. Jezus w Ogrodzie Oliwnym.
Ewangelia według Świętego Łukasza (22,39-44)
“Potem [Jezus] wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną; towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: <<Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie>>. A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, upadł na kolana i modli łsię tymi słowami: <<Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich. Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!>>. Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i umacniał Go. Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię.”
STACJA II. Zdrada Judasza.
Ewangelia według św. Łukasza (22, 47-53)
“Gdy On jeszcze mówił, oto zjawił się tłum. A jeden z Dwunastu, imieniem Judasz, szedł na ich czele i zbliżył się do Jezusa, aby Go pocałować. Jezus mu rzekł: «Judaszu, pocałunkiem wydajesz Syna Człowieczego?» Towarzysze Jezusa widząc, na co się zanosi, zapytali: «Panie, czy mamy uderzyć mieczem?» I któryś z nich uderzył sługę najwyższego kapłana i odciął mu prawe ucho. Lecz Jezus odpowiedział: «Przestańcie, dosyć!» I dotknąwszy ucha, uzdrowił go. Do arcykapłanów zaś, dowódcy straży świątynnej i starszych, którzy wyszli przeciw Niemu, Jezus rzekł: «Wyszliście z mieczami i kijami jak na zbójcę? Gdy codziennie bywałem u was w świątyni, nie podnieśliście rąk na Mnie, lecz to jest wasza godzina i panowanie ciemności».
STACJA III. Jezus skazany przez Sanhedryn
Ewangelia według świętego Mateusza (26,59-60.63-66).
“Arcykapłani i cała Wysoka Rada szukali świadectwa przeciw Jezusowi, aby Go zgładzić. Lecz nie znaleźli. A najwyższy kapłan rzekł do Niego: <<Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam: Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?>> Jezus mu odpowiedział: <<Tak, Ja Nim jestem>>. Wtedy najwyższy kapłan rozdarł swoje szaty i rzekł: <<Zbluźnił! Na cóż nam jeszcze potrzeba świadków? Oto teraz słyszeliście bluźnierstwo. Co wam się zdaje?>>. Oni odpowiedzieli: <
STACJA IV. Piotr wypiera się Jezusa.
Ewangelia według świętego Marka (14,66-72).
“Kiedy Piotr był na dole na dziedzińcu, przyszła jedna ze służących najwyższego kapłana. Zobaczywszy Piotra grzejącego się przy ogniu, przypatrzyła mu się i rzekła: <>. Lecz on zaprzeczył temu, mówiąc: <
I w tej chwili kogut powtórnie zapiał. Wspomniał Piotr na słowa, które mu powiedział Jezus:<<Pierwej, nim kogut dwa razy zapieje, trzy razy Mnie się wyprzesz>>. I wybuchnął płaczem.”
STACJA V – Jezus osądzony przez Poncjusza Piłata
Ewangelia według św. Łukasza (23, 13-25)
“Piłat więc kazał zwołać arcykapłanów, członków Wysokiej Rady oraz lud i rzekł do nich: «Przywiedliście mi tego człowieka pod zarzutem, że podburza lud. Otóż ja przesłuchałem Go wobec was i nie znalazłem w Nim żadnej winy w sprawach, o które Go oskarżacie. Ani też Herod - bo odesłał Go do nas; a oto nie popełnił On nic godnego śmierci. Każę Go więc wychłostać i uwolnię». A był obowiązany uwalniać im jednego na święta. Zawołali więc wszyscy razem: «Strać Tego, a uwolnij nam Barabasza!» Był on wtrącony do więzienia za jakiś rozruch powstały w mieście i za zabójstwo. Piłat, chcąc uwolnić Jezusa, ponownie przemówił do nich. Lecz oni wołali: «Ukrzyżuj, ukrzyżuj Go!» Zapytał ich po raz trzeci: «Cóż On złego uczynił? Nie znalazłem w Nim nic zasługującego na śmierć. Każę Go więc wychłostać i uwolnię». Lecz oni nalegali z wielkim wrzaskiem, domagając się, aby Go ukrzyżowano; i wzmagały się ich krzyki. Piłat więc zawyrokował, żeby ich żądanie zostało spełnione. Uwolnił im tego, którego się domagali, a który za rozruch i zabójstwo był wtrącony do więzienia; Jezusa zaś zdał na ich wolę.”
STACJA VI - Ukoronowanie koroną cierniową
Ewangelia według św. Jana (19, 2-3)
“A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: «Witaj, Królu Żydowski!» I policzkowali Go.”
STACJA VII. Jezus bierze krzyż na swe ramiona
Ewangelia według św. Jana (19,13-17)
"Piłat wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: <
STACJA VIII. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi
Ewangelia według św. Marka (15,21-22)
"I przymusili niejakiego Szymona z Cyreny, ojca Aleksandra i Rufusa, który wracając z pola właśnie przechodził, żeby niósł krzyż Jego. Przyprowadzili Go na miejsce Golgota, to znaczy miejsce Czaszki."
STACJA IX. Jezus spotyka niewiasty jerozolimskie
Ewangelia według św. Łukasza (23,27-31)
A szło za Nim mnóstwo ludu, także kobiet, które zawodziły i płakały nad Nim. Lecz Jezus zwrócił się do nich i rzekł: <<Córki jerozolimskie, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi! Oto bowiem przyjdą dni, kiedy mówić będą: szczęśliwe niepłodne łona, które nie rodziły, i piersi, które nie karmiły. Wtedy zaczną wołać do gór: Padnijcie na nas, a do pagórków: Przykryjcie nas. Bo jeśli z zielonym drzewem to czynią, cóż się stanie z suchym?>>".
STACJA X – Ukrzyżowanie Jezusa
Ewangelia według św. Łukasza (23, 33-38)
“Gdy przyszli na miejsce, zwane «Czaszką», ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Lecz Jezus mówił: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią». Potem rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając losy. A lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: «Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym». Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet, mówiąc: «Jeśli Ty jesteś królem żydowskim, wybaw sam siebie». Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król Żydowski».”
STACJA XI – Jezus obiecuje raj Dobremu Łotrowi
Ewangelia według św. Łukasza (23, 39-43)
"Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju»."
STACJA XII. Matka i umiłowany uczeń pod krzyżem Jezusa
Ewangelia według św. Jana (19,25-27)
“A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: „Niewiasto, oto syn Twój”. Następnie rzekł do ucznia: „Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.”
Wszystkie komentarze