
Ostatnia wieczerza – jaka jest jej symbolika? Co warto wiedzieć o ostatniej uczcie Jezusa?
Ostatnia wieczerza jest wspaniałą inspiracją do rozważań i przemyśleń na temat wiary. Niesie wyrazistą symbolikę i wyjaśnia korzenia sakramentu kapłaństwa oraz pochodzenie eucharystii. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na jej temat – szczególnie teraz, w okresie przedwielkanocnym, w którym każda chwila spędzona na modlitwie albo rozmyślaniach na temat wiary jest na wagę… Zbawienia.
Ostatnia wieczerza – kiedy się odbyła?
Wiesz doskonale, jak wielkie znaczenie ma w naukach kościoła ostatnia wieczerza. Kiedy miała miejsce? Przyjmuje się, że odbyła się w Wielki Czwartek, w przeddzień aresztowania i pojmania Jezusa. Zwróć jednak uwagę na to, że według niektórych przekazówmogła odbyć się w piątek. Rozbieżność ta wynika z faktu, że w czasach Chrystusa, w Palestynie w różny sposób rozumiano rozpoczęcie dnia. Podczas gdy faryzeusze twierdzili, że jego początek obwieszcza wschód słońca, inni byli zdania, że dzień zaczyna się… Kiedy słońce zachodzi. A zatem – kiedy Jezus zasiadł do ostatniej wieczerzy wieczorem, dla jednych był to jeszcze czwartek, a dla drugich – już piątek.
Uczta paschalna Jezusa i apostołów – tradycyjna, a jednak inna
A czym tak naprawdę była ostatnia wieczerza? Oczywiście ucztą paschalną, mocno zakorzenioną w żydowskiej tradycji. Zwróć jednak uwagę na to, że Chrystus dokonał w niej swoistego przesunięcia akcentów. Ostatnia wieczerza była więc wybitnie Jego Paschą, w której pojawiło się kilka nowych rytuałów. Dziś znajdują one odzwierciedlenie między innymi w kościelnych obrzędach.
O jakich „nowościach” mowa? Przede wszystkim o tym, że podczas ostatniej wieczerzy nie złożono w ofierze baranka, jak nakazywała tradycja. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: Jezus był „Barankiem Bożym” (tak właśnie mówił o Nim Jan Chrzciciel) i to on złożył siebie w ofierze, aby odkupić grzechy ludzkości. Apostołowie spisujący Ewangelię, z której dowiadujemy się o tym, jak przebiegała ich ostatnia uczta z Chrystusem, dokładnie w ten sposób rozumieli śmierć krzyżową swojego Nauczyciela.
Drugim novum jest podanie uczniom przez Jezusa własnego kielicha. Nie podlega wątpliwości, że każdy z apostołów miał swój kielich. Chrystus, podając im własny, zaakcentował jedność rodzącego się kościoła. Warto także podkreślić, że Zbawiciel pominął także ostatni, czwarty kielich wina. Zwrócił się do apostołów, mówiąc im, że wypije go z nimi już w królestwie swojego Ojca. To z kolei podkreśla, że ostatnia wieczerza, rozpoczęta w wieczerniku ponad 2 tysiące lat temu, trwa nadal i trwać będzie, dopóki Chrystus nie wychyli go z Ojcem, kończąc w ten sposób ucztę paschalną.
Jaką symbolikę ma ostatnia wieczerza?
O tym, że opisana w Ewangeliach ostatnia wieczerza niesie potężną symbolikę, nie musimy Cię przekonywać. Zaproszenie apostołów do stołu i dzielenie się z nimi chlebem oraz winem nawiązuje do tego, jak wielką siłę ma bliskość, dialog oraz wzajemne wsparcie. Ukazuje kościół budowany po śmierci Jezusa przez Jego uczniów, jako jedną wielką wspólnotę wiernych. Bezsłownie głosi, że przy Chrystusowym stole jest miejsce dla każdego z nas, bo dla Niego każdy człowiek jest ważny.
Ostatnia wieczerza może stanowić też swoisty przewodnik dla każdego chrześcijanina. Pokazuje, jak ogromne znaczenie na drodze do zbawienia ma miłość, pokora i poświęcenie dla bliźnich. Wskazuje wartości budujące fundament wiary katolickiej. Jednocześnie umacnia w przekonaniu, że Jezus jest obecny w każdej chwili naszego życia. Jego uczta paschalna jeszcze się nie skończyła, a my jesteśmy jej częścią.
Jakie sakramenty ustanowił Jezus w czasie ostatniej wieczerzy?
Wiesz już, co symbolizuje ostatnia wieczerza, pora więc przyjrzeć się ustanowionym podczas niej sakramentom. Tym najważniejszym jest oczywiście sakrament Eucharystii. Jezus zapoczątkował go, dzieląc się ze swoimi uczniami chlebem. Dziś, przystępując podczas mszy do komunii świętej, wierni spożywają symboliczne ciało Chrystusa – na pamiątkę wydarzeń w wieczerniku. Zwróć także uwagę na to, że Jezus podczas ostatniej wieczerzy ustanowił sakrament kapłaństwa. Dzieląc między uczniów chleb i wino oraz odmawiając modlitwę, poprosił ich, aby czynili to na Jego pamiątkę. Duchowni są zatem dziś uosobieniem apostołów, którzy głoszą naukę Chrystusa i pozwalają wiernym dostąpić zbawienia.
Ostatnia wieczerza – relacje w Piśmie Świętym
Zastanawiasz się, skąd dziś wiemy, jak wyglądała ostatnia wieczerza? Interpretacja wydarzenia znajduje się w Piśmie Świętym, w następujących ewangeliach:
- ● Ewangelia wgŚwiętego Mateusza – znajduje się w niej przedstawienie Jezusa, który dzieli chleb i wino między swoich uczniów. Jednocześnie oznajmia im, że jest to jego ciało, i jego krew, która zostanie wylana za grzechy całej ludzkości.
- ● Ewangelia wg Świętego Marka – znajduje się w niej zbliżony opis ostatniej wieczerzy. Apostoł wskazuje też na chwilę ustanowienia Nowego Przymierza.
- ● Ewangelia wgŚwiętego Łukasza – akcentuje pamiątkowy kontekst ostatniej wieczerzy.
Ostatnia uczta paschalna Jezusa i Jego uczniów znalazła się także w Pierwszym liście świętego Pawła do Koryntian. Znajdują się w niej informacje na temat rozpowszechniania przez św. Pawła wiedzy o tym wydarzeniu wśród ludności. A to z kolei dowodzi, że ustalone podczas ostatniej wieczerzy sakramenty były praktykowane w kościele od chwili jego narodzin. Liturgia Wieczerzy Pańskiej – nabożeństwo w Wielką Sobotę ustanowione na pamiątkę ostatniej wieczerzy
Obecnie na pamiątkę ostatniej wieczerzy jest odprawiana msza święta w Wielki Czwartek w godzinach wieczornych nazywana Liturgią Wieczerzy Pańskiej. Nabożeństwo oficjalnie kończy Wielki Post i otwiera Triduum Paschalne. W czasie jego trwania śpiewa się hymn „Chwała na wysokości” – po raz pierwszy od Środy Popielcowej. Wybrzmiewające początkowo dzwony zostają zastąpione przez drewniane kołatki. Następnie ksiądz zdejmuje z ołtarza obrus, mszał, świece i krzyż, co symbolizuje odarcie Jezusa z szat. Najświętszy Sakrament przenosi się do ciemnicy.
Warto zwrócić także uwagę na to, że w czasie wielkoczwartkowego nabożeństwa kapłani obmywają nogi – najczęściej starszym mężczyznom. Czynią to na pamiątkę obmycia nóg apostołów przez Jezusa w czasie ostatniej wieczerzy. Czym ten symbolizuje pokorę i braterstwo Chrystusa z ludźmi.
Dodajmy, że w Wielki Czwartek w godzinach porannych odbywa się także msza krzyżma świętego, podczas której biskup święci oleje wykorzystywane następnie między innymi podczas sakramentu chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich czy ślubów wieczystych. Co więcej, udziela błogosławieństwa katechumenom, czyli dorosłym osobom pragnącym przyjąć chrzest święty.
Ostatnia wieczerza Leonarda da Vinci – dzieło sztuki, dla którego historia nie była przychylna
Ostatnia uczta paschalna Jezusa od stuleci inspiruje artystów na całym świecie. Jednym z najsłynniejszych dzieł przedstawiających wydarzenia z wieczernika jest „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci. Malarz ukazał na niej scenę po tym, jak Chrystus oznajmił apostołom, że jeden z nich ich zdradzi. Fresk został namalowany na ścianie refektarza, czyli jadalni w klasztorze dominikanów znajdującym się przy kościele Santa Maria Delle Grazie w Mediolanie. Artysta tworzył go w latach 1495-1498 na polecenie księcia Mediolanu – Ludovico Sforzy.
Do wykonania obrazu Leonardo da Vinci użył nowatorskiej techniki – wymieszał farby temperowe i olejne, a następnie nakładał je na zagruntowaną ścianę. Dzięki temu nie musiał spieszyć się i nakładać farby na mokry tynk, czyli w sposób, w jaki dotychczas praktykowano technikę tworzenia fresków. Eksperymenty z farbą doprowadziły jednak do tego, że po kilkunastu latach zaczęła ona blaknąć i łuszczyć się ze ściany. Zachowaniu dzieła nie sprzyjała też wysoka wilgotność powietrza panująca w refektarzu czy wykucie w ścianie, na której znajdowało się malowidło drzwi prowadzących do kuchni, co pozbawiło je centralnej części obejmującej element stołu oraz stopy Jezusa. Dodajmy, że w czasie wojen napoleońskich, francuscy żołnierze urządzili w klasztornej jadalni stajnię dla koni, a bombardowania alianckie w 1943 roku doprowadziły do zniszczenia znacznej części refektarza.
Bez względu na to, że dla „Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci historia nie była łaskawa, do dziś jest to jedna z najlepiej rozpoznawalnych ikon religijnych. Pamiętaj jednak o tym, że nie jest to jedyne dzieło podejmujące tematykę ostatniej uczty paschalnej Jezusa i Jego uczniów. Obecnie dostępne są rozmaite interpretacje tego wyjątkowego wydarzenia. A to z kolei sprawia, że możesz sięgnąć po taki obraz, który najlepiej przemawia do Twojego serca.
Ikony z ostatnią wieczerzą – jakie produkty wybrać?
Podpowiadamy, że obrazy ilustrujące ostatnią wieczerzę mają rozmaity charakter. Znajdziesz wśród nich klasyczne reprodukcje na płótnie, papierze kredowym albo drewnie, oprawione w ramę – klasyczną albo przecieraną. Dużą popularnością cieszą się także ilustracje w ozdobnej metalowej ramie – chętnie wybierane nie tylko przez osoby świeckie, ale także duchowne. Produktami klasy Premium są natomiast metalowe płaskorzeźby wykonane techniką metaloplastyki, które ukazują Chrystusa w towarzystwie apostołów. Do dyspozycji masz metalowy obraz „Ostatnia Wieczerza” jednolity w kolorze srebrnym albo ze złoconymi elementami. Zwróć też uwagę na srebrny obrazek ostatnia wieczerza kolorowy. Niesamowicie elegancki, wygląda naprawdę spektakularnie. Równie pięknie prezentują się drewniane płaskorzeźby doskonale wpisujące się w ozdoby świąteczne z drewna tworzone z myślą o Wielkiej Nocy.
Obraz z ostatnią wieczerzą – pomysł na prezent
Bogata symbolika i wyjątkowe przesłanie, jakie niesie ostatnia uczta Jezusa i apostołów, sprawiają, że dewocjonalia z jej motywem są znakomitym pomysłem na prezent. Obrazy Ostatnia Wieczerza – zarówno klasyczne, jak i metalowe możesz śmiało podarować bliskim osobom na każdą okazję – urodziny, imieniny, ślub czy jubileusz. Sprawdzą się także jako pamiątki bierzmowania. Zwróć też uwagę na rozmaite ozdoby świąteczne – drewniane, metalowe czy wykonane z innego surowca. Wiele z nich ukazuje scenę ostatniej wieczerzy. Do dyspozycji masz także dewocjonalia dla domu – w tym modne w ostatnim czasie kropielniczki umieszczane przy drzwiach wejściowych. Modele z ostatnią wieczerzą nie bez znaczenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Ostatnia wieczerza to prawdziwa kopalnia refleksji na temat poświęcenia Jezusa dla człowieka. To także symbol jedności kościoła i jego wiernych, tak ważny w obliczu przemian społeczno-politycznych. Może zatem dobrym pomysłem jest sięgnięcie po Pismo Święte i przeanalizowanie jeszcze raz ostatniej uczty paschalnej Jezusa? Pamiętaj o tym, że zgłębiając tajemnice wiary, zbliżasz się do Chrystusa i czynisz kolejny krok na drodze do zbawienia.
Wszystkie komentarze