Serwetki do Decoupage, Technika Serwetkowa
Serwetki do decoupage to papierowe lub tkaninowe materiały używane do ozdabiania różnych powierzchni. Oprócz praktycznego i estetycznego zastosowania serwetki możemy wykorzystać w sposób artystyczny. Jesteście ciekawi w jaki?
Technika decoupage - wykorzystanie serwetek
To technika ozdabiania przedmiotów papierowymi serwetkami nazywana decoupage. Prawdopodobnie pochodzi ona ze wschodniej Syberii, następnie rozszerzała się na inne kraje, do Europy przywędrowała w XVII w. Technikę tę zaczęli stosować stolarze, artyści, a później stała się kobiecym hobby i tak już jest do dzisiaj. Decoupage to unikalna technika zdobienia polegająca na naklejaniu wyciętych elementów z papieru lub tkaniny na przedmioty i powierzchnie, a następnie pokryciu ich specjalnym klejem oraz lakierem, w celu uzyskania trwałego, estetycznego efektu. Ozdabiać można wiele różnorodnych przedmiotów ze szkła, drewna, tworzywa, papieru, a nawet tkanin. Tym sposobem nadajemy często drugie życie starym przedmiotom, dbając jednocześnie o ochronę naszego środowiska.
Szeroka oferta serwetek
W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór papierowych serwetek klasycznych, dekoracyjnych, tematycznych: chrzest, ślub, święta Wielkanocne czy Boże Narodzenie, z motywami kwiatowymi i folklorystycznymi. Oferujemy też zestawy kilku wzorów w jednej paczce z przeznaczeniem do decoupage. Są to między innymi zestawy tematyczne na chrzest, kwiatowe, folklorystyczne, vintage. Jeżeli planujesz jakąś uroczystość, urządzasz przyjęcie, świąteczny obiad, a może zajmujesz się techniką decoupage możesz zamówić serwetki online, a my wyślemy je do Ciebie.
Serwetki papierowe - krótka historia powstania serwetek
Sięga czasów starożytnego Rzymu, gdzie powstały dwa rodzaje serwetek: pierwsza to mały kawałek materiału mieszczący się w kieszeni, służący do wycierania twarzy. Drugi rodzaj to większy kawałek materiału kładziony na stół, bardziej przypominający dzisiejsze obrusy. To w niego można było wytrzeć po jedzeniu usta i ręce. Po okresie średniowiecza, w którym serwetki zniknęły ze stołów, gdzieś w XIV wieku wróciły one jako podstawowy element każdej uroczystości.
Pojawienie się pierwszych serwetek papierowych
Około 1887 roku producent wyrobów papierniczych z Anglii John Dickenson po raz pierwszy zaprezentował papierową serwetkę. Jednak przez kolejne lata nie cieszyły się one większą popularnością. Nadszedł jednak czas kiedy serwetki papierowe zaczęły być wykorzystywane. W 1950 roku znalazły praktyczne zastosowanie zarówno w domach zarówno jaki i restauracjach. I dziś już chyba nie wyobrażamy sobie bez nich spotkań w gronie przyjaciół, na pikniku, grillu, przyjęciu plenerowym lub festynie.
Papierowe serwetki różnorodność wzorów, przeznaczenie.
Kiedy papierowe serwetki zagościły już na stałe w naszym codziennym życiu, zarówno jako element dekoracyjny, jak i praktyczny, to okazało się, że jednokolorowe wzory stały się zbyt zwyczajne. Zaczęła się więc prawdziwa „rewolucja” wzorów i kolorów, która trwa cały czas. Szeroka gama kolorów pozwala na dopasowanie serwetek do wystroju stołu, wnętrza, celebrowanej uroczystości, czy po prostu do koloru, który lubimy. Jeśli mówimy o wzorach serwetek tu mamy już niemalże nieograniczony wybór i dopasowanie ich do określonej sytuacji od tradycyjnych imienin, niedzielnego obiadu czy większych uroczystości jak ślub, chrzest, I Komunia Święta i wielu innych wydarzeń. Wzornictwo serwetek jest tak szerokie, że nie sposób tu wymienić wszelkich możliwości i zastosowań.
Serwetki do decoupage - co warto jeszcze wiedzieć
Serwetki do decoupage są dostępne w różnych wzorach, kolorach i rozmiarach, co pozwala na ich wykorzystanie do ozdabiania różnego rodzaju przedmiotów, takich jak ramki, pudełka, serwetniki, akrylowe ozdoby i wiele innych. Przy wyborze serwetek do decoupage ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich jakość, grubość, trwałość oraz odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Przed przystąpieniem do ozdabiania warto również zapoznać się z techniką decoupage i wybrać odpowiednie kleje i lakiery, aby uzyskać najlepszy efekt końcowy. W naszej ofercie dostępny jest mix wzorów i kolorów, które z powodzeniem sprawdzą się nie tylko w charakterze gustownej dekoracji, ale także elementu wykończenia rękodzieła.