Filtruj według

Cena

Cena

  • 0,00 zł - 1 247,00 zł

Dewocjonalia Pozostałe

Aktywne filtry

Pozostałe Dewocjonalia - różne przedmioty kultu religijnego

Dewocjonalia to przedmioty, które są obecne w życiu każdego katolika – zarówno osoby duchownej, jak i świeckiej. Ułatwiają odpowiednie odprawienie ceremoniałów religijnych i zapewniają dla nich stosowną oprawę. Towarzyszą podczas codziennej modlitwy i w czasie celebracji świąt. Nie może ich także zabraknąć przy wizytach duszpasterskich. Dewocjonalia stanowią też doskonały sposób na wskazanie przynależności do wielkiej wspólnoty Kościoła. Bardzo często są przekazywane z pokolenia
na pokolenie jako rodzinna pamiątka.

Co to są dewocjonalia?

Termin „dewocjonalia” pochodzi od łacińskiego bezokolicznika „devovere” co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „oddawać cześć”, „konsekrować”, „poświęcać”. Według definicji dewocjonalia to drobne przedmioty, które służą do odprawiania praktyk religijnych. Są wykorzystywane w charakterze rekwizytów w rytuałach kościelnych. Zwyczaj używania dewocjonaliów ma swoje
korzenie w kulcie relikwii osób świętych i błogosławionych. W pewnej mierze nawiązuje także do tradycji przywożenia pamiątek z miejsc świętych – również tych, w których doszło do objawień. Dziś dewocjonalia są używane na szeroką skalę przez katolików na całym świecie. Ich ogromny wybór sprawia, że każdy może znaleźć przedmiot, który odpowie na oczekiwania i dopełni modlitwę.

Dewocjonalia do kościoła

Dużą grupę dewocjonaliów stanowią przedmioty używane przez kapłanów w czasie odprawiania mszy świętej. Na pierwszym miejscu znajdują się artykuły liturgiczne – naczynia, ampułki oraz pulpity na Pismo Święte. Nie może oczywiście zabraknąć wśród nich hostii i komunikantów rozdawanych wiernym w czasie Mszy Świętej. Wśród dewocjonaliów używanych w kościele należy też wymienić bieliznę kielichową oraz świece, których ogień symbolizuje Ducha Świętego i pozwala stworzyć podniosłą oprawę dla ceremonii. Warto także wspomnieć o przedmiotach, które służą do dekoracji świątyni. Są to między innymi obrazy ukazujące sceny biblijne albo wizerunki świętych, ikony i figurki ukazujące Jezusa, Matkę Bożą czy świętych. Wśród dewocjonaliów warto wskazać też obrazki i dyplomiki, które księża, katecheci i siostry zakonne przygotowują dla osób przystępujących do sakramentów.

Dewocjonalia do domu

Dewocjonalia są także spotykane na szeroką skalę w domach osób wierzących. Nie tylko stanowią ozdobę przestrzeni, ale pozwalają stworzyć kącik, w którym można się wyciszyć i odmówić codzienną modlitwę. Wśród przedmiotów tego typu na szczególną uwagę zasługują obrazy święte. Większość z nich wyposażona jest w specjalną podstawkę, dzięki czemu można zawiesić je na ścianie albo ustawić na komodzie i w ten sposób zbudować niewielki, domowy ołtarzyk. W domu, w którym ważne miejsce zajmuje wiara, nie może zabraknąć drewnianego krzyża. Do wyboru są też figurki gipsowe szczególnie lubiane przez najmłodszych wiernych. Dewocjonalia dla domu to także świece, które są zapalane na świątecznym stole albo stanowią oprawę rodzinnych uroczystości – również tych o charakterze religijnym, takich jak Chrzest Święty, Pierwsza Komunia Święta albo Bierzmowanie. W każdym domu powinien też znaleźć się elegancki komplet kolędowy oraz butelka na wodę święconą, pozwalająca bezpiecznie przynieść ją z kościoła.

Dewocjonalia osobiste

Trzecim rodzajem dewocjonaliów są przedmioty osobiste, należące do danej osoby i pozwalające jej zobrazować przynależność do wspólnoty katolickiej, przypominające o codziennej modlitwie i ułatwiające jej odmówienie. Dewocjonalia często uświadamiają, że w każdej chwili życia czuwa nad nami Jezus oraz Matka Boża. Do tych, które cieszą się największą popularnością zalicza się medaliki i krzyżyki. Zawieszone na szyi, są wspaniałym dowodem na to, że wiara zajmuje ważne miejsce w życiu osoby, która je nosi. Najczęściej medaliki przedstawiają wizerunek Maryi, chociaż dostępne są takżemedaliki świętego Benedykta czy warianty ukazujące świętych. Dewocjonalia osobiste to również różańce. Do wyboru są klasyczne modele z paciorków, a także ascetyczne warianty ze sznurka czy eleganckie różańce z kamieni. Warto dołączyć do nich pudełko na różaniec albo etui, pozwalające na ich bezpieczne przechowywanie. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się różańce obrączki i różańce bransoletki. Ich ogromną zaletą jest to, że można mieć je zawsze przy sobie i dzięki temu odmówić chociaż dziesiątkę różańca w każdej wolnej chwili. Z kolei doskonałym dowodem wiary są koszulki z nadrukami religijnymi. Są chętnie wybierane nie tylko przez młodzież, ale przez osoby dojrzałe, świadome swojej wiary. Wśród dewocjonaliów można znaleźć ponadto drobiazgi w postaci magnesów lub breloków z wizerunkami świętych.

Dewocjonalia na prezent

Dewocjonalia mogą stanowić doskonały pomysł na prezent. Są niezastąpionym podarunkiem ofiarowywanym z okazji przyjęcia sakramentów. Znakomicie wpisują się w charakter uroczystości i sprawiają, że prezent zyskuje nie tylko materialny, ale także duchowy charakter. Na szczególną uwagę w tej kategorii zasługują obrazki srebrne. Mające formę 3D i laminowane srebrem, wspaniale się prezentują i są wyjątkową pamiątką na lata. Można także sięgnąć po Pismo Święte. W zależności od odbiorcy, do wyboru są klasyczne wydania Biblii albo dedykowane dzieciom czy młodzieży. Pisane przystępnym językiem i wzbogacone pięknymi ilustracjami, stanowią zachętę do zgłębiania tajemnic wiary. W charakterze podarunku dla każdego katolika sprawdzą się także eleganckie różańce – szczególnie modele wykonane z kamienia albo kryształów Svarowskiego. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby bliskiej osobie podarować elegancki medalik czy krzyżyk – srebrny lub złoty
zawieszony na łańcuszku.

Dewocjonalia szczególne -chorągiewki i flagi jako element dekoracji religijnych

Chorągiewki i flagi to elementy najczęściej wykorzystywane do dekoracji podczas świąt oraz uroczystości, nie tylko w kościele katolickim. Charakterystyczne barwy oraz symbole na flagach i chorągiewkach pozwolą podkreślić patriotyzm, przywiązanie do Ojczyzny czy bliskość Kościoła. Eksponowanie chorągwi i flag kościelnych podczas uroczystości czy nabożeństw to jeden z najlepszych sposobów na istotną manifestację uczuć religijnych. Duży wybór asortymentu w tej kategorii pomoże dobrać flagi i chorągiewki do każdej okazji. Flagi narodowe, papieskie, maryjne bardzo często i podczas wielu okoliczności znakomicie się uzupełniają. Świetnym sposobem na przyozdobienie budynków w czasie świąt są też kolorowe girlandy. Wszystkie oferowane produkty cechują się wysoką jakością i trwałością, co oznacza, że można po nie sięgać wielokrotnie.