Czym jest pielgrzymowanie i jak się do niego duchowo przygotować?
Czym jest pielgrzymowanie i jak się do niego duchowo przygotować?
Spotykacie ich na drogach, gdy przemierzacie kolejne kilometry podczas podróży. Czasem pomachacie im dłonią, innym razem uśmiechniecie się. I pomyślicie, że nie tylko dla Was Bóg jest największą wartością. Pielgrzymi, bo o nich mowa, pokonują zmęczenie i własne słabości, aby dotrzeć do celu, spotkać się z Jezusem i, co najważniejsze, postawić kolejny krok na drodze do zbawienia. Być może zaliczacie się do nich albo chcecie dołączyć do wielkiej społeczności wędrowców, podążających do miejsc kultu religijnego. Jeśli tak, to dowiedzcie się, czym jest pielgrzymowanie i jak duchowo przygotować się do podróży, w której nieustannie będzie Wam towarzyszyć Chrystus.
Pielgrzymki małe i duże
Pielgrzymka większości z nas kojarzy się z wędrówką do miejsca ogłoszonego lub uznanego za święte. W szerokim rozumieniu tego pojęcia można za nią uznać każdą podróż, w którą wyrusza się z przyczyn religijnych i której celem jest obiekt odwiedzany przez chrześcijan z Polski, a nawet z całego świata. Możemy więc mówić zarówno o pielgrzymkach pieszych, jak i odbywających się za pomocą różnych środków transportu. Z kolei biorąc pod uwagę kryterium ilości wiernych, którzy udają się do miejsca kultu religijnego, wyróżnia się pielgrzymki indywidualne oraz zbiorowe.
Pielgrzymka – podróż o modlitewnym charakterze
[product_photo id="3210" float="left" tpl="default"]
Tym, co łączy wszystkie pielgrzymki jest modlitwa, którą wierni odmawiają w czasie całej drogi do wyznaczonego celu. Może ona przejawiać się w postaci pieśni kościelnych, klasycznych modlitw, modlitw odmawianych z modlitewników, a nawet w formie czytania Pisma Świętego. Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia, że pielgrzymowanie jest wręcz metaforą naszej wędrówki na ziemi ku niebu, wędrówką ku doskonałości. Pozwala zbliżyć się do Jezusa i poczuć się częścią wielkiej społeczności katolickiej. Uczestnictwo we Mszy Świętej celebrowanej każdego dnia, pomaga z kolei całym sercem przeżyć zje
Przed pielgrzymką przystąp do spowiedzi
Pielgrzymowanie tylko wtedy ma sens, jeśli decyzja o wędrówce została podjęta w pełni świadomie. A to z kolei wymaga odpowiedniego przygotowania – nie tylko fizycznego, ale także duchowego. Pierwszym krokiem, jaki warto uczynić przed wyruszeniem w podróż, jest zrobienie solidnego rachunku sumienia. Ponieważ pielgrzymka jest czasem przemiany i skoncentrowania się na własnym postępowaniu, konieczne jest, aby podejść do niej z czystym sercem. I chociaż wiele osób decyduje się na spowiedź podczas wędrówki, rekomendujemy wcześniejsze przystąpienie do tego sakramentu. W ten sposób już od pierwszych kroków, będziecie mogli wielowymiarowo poczuć sens wędrówki.
[klaviyo_code tpl="code_1"]
Zastanów się nad intencją pielgrzymowania
Drugą ważną czynnością, jaką należy wykonać przed wyruszeniem na pielgrzymkę, jest zastanowienie się nad intencją, w jakiej podejmujecie wędrówkę. W ten sposób droga nabiera głębokiego sensu. Jeśli nie wędrujecie w celu wyproszenia łask u Jezusa i Maryi, możecie po prostu podjąć wyzwanie i pielgrzymką podziękować Bogu za wszelkie otrzymane od Niego dobra. Zdarza się również, że wędrówka ma na celu pokutę za poczynione grzechy. Zwykle jednak pielgrzymi zmierzają do miejsca kultu z konkretną prośbą – o zdrowie bliskich, pomyślne zdanie egzaminów, o zgodę w rodzinie, a nawet o znalezienie dobrego męża czy żony. Powodów może być wiele, ale wszystkie sprowadzają się do jednego celu – pokazania Jezusowi, że zajmuje ważne miejsce w Waszym życiu i dlatego zwracacie się do niego z modlitwą.
Przygotuj się duchowo
[product_photo id="2701" float="right" tpl="default"]Duchowe przygotowanie do pielgrzymki to także czas przed wyruszeniem w podróż. Postarajcie się, aby spędzić go jak najbardziej produktywnie – oczywiście w wymiarze duchowym. Zaplanujcie uczestnictwo we Mszach Świętych, nie tylko tych celebrowanych w święta nakazane, ale i tych odprawianych każdego dnia. Poświęćcie więcej czasu na modlitwę. W ten sposób wyciszycie się i jeszcze mocniej zjednoczycie z Bogiem. Przed pielgrzymką doskonale sprawdzi się modlitwa różańcowa będąca również szczególną formą kontemplacji poszczególnych etapów życia Chrystusa. Możecie odmawiać ją dosłownie w każdej chwili – jadąc w autobusie, stojąc w kolejce czy spędzając przerwę w pracy. Jeśli nie chcecie nosić ze sobą klasycznego różańca, możecie sięgnąć po wygodny różaniec bransoletkę albo obrączkę. W ten sposób będziecie mieć go zawsze pod ręką.
Modlitwa i zgłębianie prawd wiary – aby jeszcze lepiej przeżyć czas pielgrzymki
Duchowe przygotowanie do pielgrzymki obejmuje także zgłębianie prawd wiary. W tym przypadku nic nie sprawdzi się lepiej niż czytanie Pisma Świętego. Zaplanujcie, że każdego dnia zapoznacie się z konkretnym fragmentem Biblii i postarajcie się wytrwać w postanowieniu. Dzięki temu podczas wędrówki i odprawianych na niej liturgii jeszcze lepiej zrozumiecie słowa duchownych. W Piśmie Świętym odnajdziecie też odpowiedzi na ważne życiowe pytania i w ten sposób jeszcze lepiej zrozumiecie sens trudu, jakim jest pielgrzymowanie. Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po książki o tematyce religijnej. Mogą to być opisy życia świętych, czyli osób, które z pewnością warto naśladować, albo świadectwa nawrócenia, tych, którzy wcześniej żyli daleko od Boga.
Pokonaj drogę śpiewająco – przypomnij sobie najpiękniejsze pieśni kościelne
Ostatnią kwestią, jaką warto zrobić przed wyruszeniem na pielgrzymkę, jest sięgnąć po śpiewnik. W ten sposób przypomnicie sobie pieśni śpiewane nie tylko w kościele, ale także podczas wędrówek do miejsc kultu. Pamiętajcie, że służą one nie tylko uprzyjemnianiu drogi, ale są jedną z najpiękniejszych form modlitwy. A może macie zdolności muzyczne i gracie na jakimś instrumencie? W czasie pielgrzymowania szczególnie mile widziana jest gitara, pozwalająca stworzyć świetny akompaniament do pieśni śpiewanych w drodze, w czasie postojów albo wieczorami, kiedy nadchodzi czas odpoczynku. Nie wahajcie się więc i odpowiednio wcześnie zgłoście organizatorom pielgrzymki chęć zabrania instrumentu. Oczywiście uprzednio przećwiczcie podstawowe chwyty i… Ruszajcie w drogę! [product_photo id="4177" float="left" tpl="default"]
Pielgrzymka to podróż.
Jest jednak inna niż wszystkie. Bez wątpienia jest niezwykłą przygodą – spotkaniem z Jezusem i sposobem na powierzenie mu swoich próśb czy podziękowań. Dlatego wymaga solidnego przygotowania. Pamiętajcie o nim, jeśli chcecie, aby wędrówka przyniosła Wam jak największe korzyści duchowe i stała się milowym krokiem do zbawienia.
2023-06-10
Wszystkie komentarze