
Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jakie prezenty możesz wybrać, aby zaskoczyć seniorów?
Są niezrównanymi autorytetami i osobami, do których zawsze można przyjść, aby porozmawiać czy po prostu pomilczeć. Kochają nas ogromną miłością, stają w naszej obronie i są gotowi oddać za nas życie. Dziadkowie to obok rodziców najważniejsze osoby w rodzinie. Ty także o tym wiesz i nie wyobrażasz sobie, że mogłoby być inaczej. Masz więc na uwadze, że wielkimi krokami zbliża się ich święto. Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy odpowiednio 21 oraz 22 stycznia. Warto dobrze przygotować się na ten dzień. Może samodzielnie upieczesz ciasto albo przygotujesz inny pyszny deser i zaniesiesz dziadkom? Wykonasz własnoręcznie piękną dekorację tak, jak kiedyś laurkę? Albo po prostu sięgniesz po jakiś drobiazg i wręczysz seniorom wraz ze szczerymi życzeniami płynącymi prosto z serca. Zastanawiasz się, jaki prezent na Dzień Babci i Dziadka sprawdzi się najlepiej? Wybierz coś pięknego dla oczu i dla duszy.
Dlaczego dziadkowie są potrzebni w życiu dziecka?
Zanim jednak przejdziemy do propozycji prezentów, powiedzmy sobie szczerze: dziadkowie są bardzo ważni w życiu każdego dziecka – zarówno małego, jak i tego, które już dawno temu przekroczyło próg dorosłości. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oksfordzie dowiodły, że dzieci mające kontakt z babcią i dziadkiem lepiej rozwijają się emocjonalnie i lepiej radzą sobie z życiowymi trudnościami. Dlaczego? To oczywiste: dziadkowie dają nie tylko ogrom miłości, ale także poczucie bezpieczeństwa, które w każdym z nas pozostaje na długie lata. Obecność dziadków w życiu zwiększa też świadomość własnych korzeni, umacnia więzy rodzinne i pozwala wypracować empatię dla osób starszych. Sprzyja też nawiązywaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami i wzmacnia poczucie własnej wartości. Z tej racji warto pielęgnować kontakty wnuków z dziadkami. Styczniowe święta to jedna z wielu okazji, podczas której można celebrować czas spędzony z dziadkami.
Od kiedy obchodzi się w Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka?
Pewnie myślisz, że Dzień Babci i Dzień Dziadka można zaliczyć… Do seniorów wśród świąt, ponieważ są obchodzone od niepamiętnych czasów. Otóż prawda wygląda trochę inaczej. Dzień Babci po raz pierwszy celebrowano w 1964 roku. Wtedy właśnie tygodnik „Kobieta i Życie” poddał pomysł, żeby ustanowić w kalendarzu takie święto. Ideę przejął „Tygodnik Poznański”, który zainaugurował je rok później – 21 stycznia. Dlaczego akurat wtedy? Ponieważ w styczniu w Teatrze Poznańskim występowała Mieczysława Ćwiklińska. Aktorka grała babcię w spektaklu AlejandroCasona „Drzewa umierają stojąc”. W dzień występu obchodziła swoje 85 urodziny. Zarząd i pracownicy teatru zamówili z tej okazji ogromny tort z napisem „Dla Babci” i wręczyli szanowanej aktorce po pierwszym akcie przedstawienia. Wydarzeniem zainteresował się „Ekspres Wieczorny”. Skutek był zaskakujący: rok później Dzień Babci obchodzono już w całej Polsce.
A od kiedy obchodzi się Dzień Dziadka? To jeszcze młodsze święto. W latach 70. ubiegłego stulecia Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie jego daty. Początkowo zaproponowano 30 maja, czyli dzień urodzin Mieczysława Fogga. Termin ten jednak zupełnie się nie przyjął. Wówczas Dzień Dziadka przeniesiono na 22 stycznia, czyli zaraz po Dniu Babci. Data ta była z pewnością o wiele bardziej trafiona, wręcz symboliczna – w końcu babcia i dziadek to duet nierozerwalny, więc bliskość świąt jest jak najbardziej uzasadniona.
Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie
Zastanawiasz się, czy święto babci i dziadka wypada w ten sam dzień w innych miejscach na świecie? Tak jest między innymi w Bułgarii oraz Brazylii. We Francji natomiast Dzień Babci przypada na pierwszą niedzielę marca, z kolei w Hiszpanii jest obchodzony 26 lipca, czyli wtedy kiedy wspominamy świętą Annę i świętego Joachima – dziadków Jezusa. We Włoszech Dzień Babci i Dzień Dziadka celebruje się 2 października, czyli w kościelne święto Aniołów Stróżów. Zgodzisz się, że to bardzo udane połączenie? W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obchodzi się jeden Narodowy Dzień Dziadków, który na wyspach przypada w pierwszą niedzielę października, z kolei na Nowym Kontynencie – we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.
Jaki powinien być prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka?
Kiedy wielkimi krokami zbliża się trzecia dekada stycznia, wiele osób zastanawia się, co kupić dziadkom na to wyjątkowe święto. Pamiętaj, że miarą prezentu w tym przypadku nie jest jego cena, a to, z jakim zaangażowaniem go wybierasz. Dlatego, zamiast sięgać po to, co od dawna znajduje się w kanonie podarunków na Dzień Babci i Dzień Dziadka, postaw na oryginalną niespodziankę. Może być to drobiazg – ważne jest jednak, aby był podarowany z miłością i od serca. A jeśli dodatkowo będzie niósł przekaz duchowy, możesz mieć pewność, że wywoła promienny uśmiech na twarzach dziadków.
Pismo Święte z dużym drukiem – bo wiary nigdy nie jest dość
Pamiętasz, kto nauczył Cię pierwszej modlitwy? Albo razem z Tobą przeglądał pierwszą Biblię w obrazkach i cierpliwie tłumaczył tajemnice wiary? Kto niejednokrotnie towarzyszył Ci podczas mszy świętych w kościele i czuł rozpierającą dumę, kiedy przystępowałeś do sakramentu Eucharystii albo Bierzmowania? Dziadkowie. Dlatego może warto podarować im Pismo Święte z dużymi literami, aby mogli łatwo czytać zawarte w nim prawdy. Pamiętaj, że dla seniorów Biblia ma szczególną wartość – jest najważniejszą księgą, życiowym przewodnikiem i sposobem na uczynienie kroku w kierunku zbawienia.
Książki religijne – wymarzony prezent dla dziadków
Być może babcia i dziadek posiadają już Biblię z dużym drukiem. A może nadal cieszą się dobrym wzrokiem i mogą korzystać z Pisma Świętego, które od zawsze jest obecne w ich domu. Jeśli seniorzy rodu lubią czytać i zgłębiać tajemnice wiary oraz biografie świętych, doskonałym pomysłem na prezent będą książki religijne. Znajdziesz wśród nich naprawdę wartościowe i ciekawe pozycje, które uprzyjemnią długie jesienne wieczory, staną się towarzyszami podróży albo po prostu sposobem na to, aby interesująco spędzić popołudnie. Szczególnie polecamy książki, w których można znaleźć historię życia świętego Charbela czy świętej Rity lub rozważania księdza Dolindo. Nie można też zapominać o tytułach, które pozwalają poznać jeszcze bliżej świętego Jana Pawła II. [product_photo id="956" float="right" tpl="default"]
Różaniec – idealny podarunek na każdą okazję
Twoi dziadkowie doskonale wiedzą, jak wielką moc ma modlitwa różańcowa? Czemu więc nie podarować im nowego, eleganckiego różańca? Do wyboru masz naprawdę mnóstwo produktów, więc bez problemu znajdziesz ten, który spodoba się babci albo dziadkowi. Możesz wybrać różańce srebrne – bardzo efektowne i trwałe, różańce z naturalnymi kamieniami – również z bursztynem albo różańce z Ziemią Świętą. Jeśli natomiast poszukujesz wyjątkowego prezentu, który stanie się piękną pamiątką na wiele lat i będzie stanowił niezwykle spektakularną oprawę dla modlitwy, dobrą opcją będzie różaniec z kryształami Svarowskiego, mający bardzo oryginalny, wręcz biżuteryjny wygląd.
Biżuteria religijna – dla tych, którzy wiarę w Boga mają w naturze
A skoro mowa o biżuterii, podpowiadamy, że ona również poleca się na prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Poza klasycznymi medalikami i krzyżykami na łańcuszkach, szczególnie polecamy medaliony zatapiane w żywicy. Cechują się pięknymi kolorami oraz kunsztem wykonania – są tworzone ręcznie. Dla babci strzałem w dziesiątkę będą modele przedstawiające wizerunek Matki Bożej. Dla dziadka możesz z kolei wybrać medalion z krzyżykiem, Jezusem Miłosiernym czy świętym Charbelem. Biżuteria religijna stanie się nie tylko pięknym dodatkiem, ale przede wszystkim pozwoli dziadkom wyeksponować własną wiarę.[product_photo id="5524" float="left" tpl="default"]
Prezent dla dziadków – obrazy religijne i ikony
Nie bez powodu mówi się, że u babci i dziadka zawsze jest ciepło i przytulnie. Spraw, aby ich domy były jeszcze piękniejsze, dosłownie emanujące wiarą. W końcu nigdy nie jest jej za wiele. Zastanawiasz się, co podarować na Dzień Babci i Dzień Dziadka? Co powiesz na obrazy święte i ikony? Te ostatnie są szczególnie wskazane. Malowane tradycyjną techniką, przedstawiające wizerunki Świętej Rodziny, Jezusa, Matki Bożej i świętych, każdego dnia przypominają, jak ważna jest modlitwa i trwanie w wierze. Do wyboru masz klasyczne produkty w kolorach albo w odcieniach srebra i złota – wykonane metodą metaloplastyki. Alternatywą tych drugich są niezwykle eleganckie i kunsztowne obrazki srebrne, które można zawiesić na ścianie albo postawić na stole, półce czy komodzie. Zarówno do nich, jak i do ikon możesz dołączyć grawerowaną plakietkę. W ten sposób nie tylko zyskasz personalizowane prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka, ale sprawisz, że seniorzy będą mogli w każdej chwili przypomnieć sobie dzień, w którym otrzymali upominek.
Komplet kolędowy dla dziadka, kropielniczka dla babci
[product_photo id="5542" float="right" tpl="default"]Wśród prezentów dla dziadków wspaniale sprawdzą się też akcesoria religijne. Seniorów z pewnością ucieszy nowy komplet kolędowy. Do wyboru są tradycyjne zestawy, modele wykonane z drewna albo specjalne, dodatkowo zdobione. Możesz także pójść o krok dalej i postawić na niezwykle szykowne kryształowe komplety na kolędę, które z pewnością wywołają wzruszenie w sercach babci i dziadka. Ciekawą propozycją są ponadto domowe kropielniczki. Piękna tradycja czynienia znaku krzyża przed wyjściem i po powrocie do domu przeżywa obecnie renesans. Być może Twoi dziadkowie noszą ją w sercu i w pamięci? Jeśli tak jest, kropielniczka jest zdecydowanie najlepszym prezentem z okazji ich święta.
Świece – aby uprzyjemnić każdą chwilę
Co jeszcze sprawdzi się na prezent dla Babci i Dziadka? Świece! To drobiazgi, które uprzyjemniają codzienne chwile – również czas spędzany na modlitwie. Dodatkowo mogą stanowić piękną ozdobę domu. Dla seniorów możesz wybrać praktyczne świece zapachowe w szkle, które roztoczą w domu wspaniałe aromaty przywołujące piękne wspomnienia. Bardzo dobrym wyborem są też świece z wosku pszczelego. Całkowicie naturalne, nie wywołują podrażnień dróg oddechowych – wręcz przeciwnie – oczyszczają powietrze. Palą się równym płomieniem i wydzielają delikatny zapach. Znajdziesz wśród nich produkty ręcznie zdobione – wprost idealne na prezent. Alternatywą dla nich są ekskluzywne, ekologiczne świece sojowe o wspaniałych, niepowtarzalnych aromatach.
Zestawy prezentowe na Dzień Babci i Dzień Dziadka – moc wyboru
[product_photo id="5552" float="left" tpl="default"]Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną propozycję: gotowe zestawy prezentowe. Są bardzo zróżnicowane. W niektórych znajdziesz świece zapachowe, w innych kawę, herbatę i słodycze. Nie brakuje też kompletów z koszulkami, gadżetami i biżuterią religijną. Każde są elegancko opakowane. Skompletowano je w taki sposób, aby wszystkie elementy były ze sobą spójne i tworzyły jeden, doskonały upominek. Prawda, że brzmi interesująco? Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie stworzyć zestaw prezentowy, dosłownie skrojony na miarę potrzeb seniorów. W tym celu możesz wybrać aromatyczną kawę lub orzeźwiającą herbatę. Do całości warto dołączyć krówki z sentencjami oraz kubki i filiżanki z motywami religijnymi. Warto dodać, że upominki w postaci słodyczy dostępne są teraz w wyjątkowej, dedykowanej formie. Zestaw krówek dla babci czy krówki z sentencjami dla dziadka pozwolą najbliższym cieszyć się słodką chwilą także w towarzystwie wnucząt. [product_photo id="5502" float="right" tpl="default"]
Opowiadają najpiękniejsze bajki, tulą i ocierają łzy, często też uczą, jak żyć zgodnie z nauką Chrystusa. Babcia i Dziadek to osoby, o których należy pamiętać zawsze. W dniu ich święta nie zaszkodzi jednak trochę ich porozpieszczać. Tak jak oni rozpieszczali i rozpieszczają Ciebie. Upominkiem, dobrym słowem, uśmiechem. To tak niewiele. I tak dużo.
2024-01-10
Wszystkie komentarze