Medalik – cudowny prezent

Medalik – cudowny prezent

„O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”

PrezentMedaliki to dewocjonalia, które towarzyszą nam niemal przez całe życie. Już jako dzieci, bardzo często otrzymujemy je w prezencie na chrzest lub komunię. Nosząc je wierzymy, że przedstawiona na nich postać Jezusa, Maryi czy świętych uchroni nas przed niebezpieczeństwem i stanie się wsparciem w chwilach, kiedy pojawią się trudności. Zdając sobie sprawę z oddziaływania medalików na nasze życie, decydujemy się ofiarować je bliskim i ludziom, na których w szczególny sposób nam zależy. Szeroki wybór tego typu dewocjonaliów sprawia, że zastanawiamy się, który medalik będzie w pełni harmonizował z osobowością przyszłego obdarowanego. Pamiętajmy, że to nie w surowcu tkwi tajemnica, z którego jest on wykonany. Doskonałym podarunkiem będzie zarówno klasyczny metalowy medalik, jak i jego drogocenny odpowiednik wykonany ze złota. Ważne jest natomiast, wizerunek którego ze świętych będzie na nim umieszczony. Jednym z najpopularniejszych, cieszących się wielką sławą wśród wiernych, jest medalik Niepokalanego Poczęcia zwany Cudownym Medalikiem. Skąd taka nazwa i jakie są okoliczności jego powstania? Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z niezwykłą historią objawienia i wielu łask, którymi Maryja obdarzyła wiernych.

Medalik  Niepokalanego Poczęcia – niezwykłe okoliczności powstania

[product_photo id="906" float="left" tpl="default"] Bogata historia Cudownego Medalika sięga roku 1830. Wtedy właśnie, nowicjuszka Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia świętego Wincentego a Paulo, Katarzyna Laboure, w lipcową noc doświadczyła pierwszej wizji, w której Matka Boska zapewniła ją, że czeka ją do wypełnienia misja powierzona przez Boga. Cztery miesiące później, 27 listopada Maryja po raz drugi objawiła się Katarzynie podczas wieczornej medytacji. Matka Jezusa stała na białej półkuli, a pod jej nogami znajdował się zielono-żółty wąż. Jej palce przyozdobione były pięknymi pierścieniami, z których emanowały mniejsze i większe promienie. W dłoniach trzymała kulę, która po pewnym czasie zniknęła, a wokół Maryi pojawił się następujący napis: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Matka Boska poprosiła Katarzynę Laboure, aby postarała się o wybicie medalika z obrazem identycznym, jak ten, który ujrzała w objawieniu. Zapewniła jednocześnie, że każda osoba, która będzie taki medalik nosić, dostąpi z jej strony licznych łask. Po kilku minutach przed oczami Katarzyny pojawiła się litera M, nad którą widniał Krzyż. U dołu natomiast nowicjuszka zobaczyła dwa serca – jedno w cierniowej koronie, drugie przebite mieczem. Objawienie to powtórzyło się trzykrotnie. Za każdym razem Katarzyna Laboure zwierzała się swojemu spowiednikowi, którym był wówczas ksiądz Jean Marie Aladel. Początkowo duchowny zabronił Katarzynie nawet myśleć o wizjach, których doświadczała, obawiając się, że jest to jedynie złudzenie. Dopiero konsultacja z paryskim arcybiskupem i jego przychylność zaowocowała rozpoczęciem wybijania medalików Niepokalanego Poczęcia. Pierwszy nakład liczący 1500 sztuk rozszedł się w oka mgnieniu.

[klaviyo_code tpl="code_1"]

Symboliczny wymiar świętości

[product_photo id="1903" float="right" tpl="default"] Medaliki Niepokalanego Poczęcia wybijane są do dnia dzisiejszego. Zgodnie z wytycznymi, jakie Maryja przekazała Katarzynie Laboure w objawieniu, posiadają one dwie strony:

  • awers – ukazana jest na nim postać Matki Boskiej stojącej na połowie kuli. Pod jej nogami widoczny jest wąż. Z dłoni Maryi rozchodzą się promienie światła, a jej postać otoczona jest słowami modlitwy, jaką Katarzyna ujrzała podczas widzenia.
  • rewers – składa się z litery M, nad którą widnieje krzyż. W dolnej części medalika znajdują się dwa serca – dokładnie takie same, jakie opisała Katarzyna Laboure. Na obwodzie medalika umieszczono dwanaście gwiazd.

Nie musimy Was chyba przekonywać, że wszystkie elementy, składające się na końcową postać cudownego medalika posiadają swoją symbolikę:

  • promienie rozchodzące się z pierścieni umieszczonych na palcach Maryi symbolizują łaski, jakich udziela ona ludziom. Większe promienie są jednoznaczne z obfitymi łaskami, mniejsze – z drobnymi. Pierścienie, z których nie emanują promienie oznaczają łaski, o które nikt nie prosi.
  • wąż pod stopami Maryi symbolizuje zło, które zostało pokonane przez Jej miłość do swojego Syna i miłość Chrystusa do całej ludzkości.
  • półkula pod nogami Matki Boskiej to odzwierciedlenie kuli ziemskiej i symbol Jej panowania nad światem.
  • litera M na rewersie to inicjał Maryi. Widniejący nad nią krzyż to symbol towarzyszenia Jezusowi w drodze na Górę Kalwarię i uczestnictwo w zbawianiu świata.
  • serca na rewersie medalika oznaczają więź łączącą Maryję i Chrystusa. Są symbolem największej miłości macierzyńskiej. Ukazują także idee Maryi Współodkupicielki.
  • dwanaście gwiazd to symbol Apokaliptycznej Niewiasty i nawiązanie do dogmatu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To także symbol Kościoła i dwunastu Apostołów. Podpowiadamy, że w opisie wizji Katarzyny Laboure nie ma mowy o gwiazdach otaczających Matkę Boską. Dodał je z własnej inicjatywy paryski jubiler, odpowiedzialny za produkcję pierwszej partii medalików.

Dlaczego „cudowny”?

Medalik Niepokalanego Poczęcia, za sprawą cudów, jakie dokonywały się pod jego wpływem, szybko zaczął być nazywany Cudownym Medalikiem. Nazwa ta, w 1838 roku została oficjalnie uznana przez Stolicę Apostolską. Wśród najbardziej wyrazistych, za którymi stoi Medalik Niepokalanego Poczęcia wymienia się:

  • nawrócenie francuskiego masona Alfonsa Ratizbone – po założeniu medalika na szyję przez przyjaciela, wstąpił on na chwilę do rzymskiego kościoła i klęknął przed wizerunkiem Maryi. Ze świątyni wyszedł nawrócony. W klasztorze Jezuitów przyjął Chrzest i komunię. W niedalekiej przyszłości został księdzem i założył stowarzyszenie Matki Bokiej Syjońskiej, które zajmowało się propagowaniem katolicyzmu wśród Żydów.
  • uzdrowienie w 1932 roku ośmioletniej dziewczynki, Karoliny Nenain cierpiącej na cholerę. Dzień po założeniu jej na szyję Cudownego Medalika przez siostry zakonne, dziecko wyzdrowiało.
  • nawrócenie żołnierza z Alencon – po wręczeniu mu przez siostry medalika Niepokalanego Poczęcia, znany bluźnierca i ateista zaczął się modlić.
  • dwa miesiące po założeniu sobie na szyję Cudownego Medalika, Henry Newman, anglikański teolog przyjął wiarę katolicką.

[product_photo id="2509" float="left" tpl="default"]

Wokół dogmatu Niepokalanego Poczęcia

Warto podkreślić, że w ciągu 10 lat od dnia wybicia pierwszej partii medalików, sięgnęło po nie ponad 100 milionów wiernych na całym świecie. Dodajmy, że nie wiedzieli oni nic o objawieniach Katarzyny Laboure. Za sprawą medalika Niepokalanego Poczęcia zaczęły też powstawać rozmaite wspólnoty służące Maryi. Do najbardziej znanych zaliczamy:

  • stowarzyszenie Młodzież Maryjna – oficjalnie uznane przez papieża Piusa IX w 1847 roku, które obecnie działa już w blisko 100 krajach.
  • stowarzyszenie Cudownego Medalika – powstałe z inicjatywy polskich biskupów. W 1908 roku papież Pius X postulował o rozpropagowanie go w innych krajach na świecie.
  • Rycerstwo Niepokalanej – założone przez świętego Maksymiliana Kolbe. Cudowny Medalik stał się znakiem wspólnoty, która obecnie liczy ponad 4 miliony członków i działa w 46 krajach na świecie.

Cudowny Medalik jako prezent

Cudowny Medalik - nie tylko symbol wiary, ale i skrawek historii, odzwierciedlający niezwykłe objawienia i liczne cuda, które przyciągają miliony wierzących na całym świecie. Właśnie te niezwykłe historie i opowieści sprawiają, że medalik Niepokalanego Poczęcia nie jest tylko ozdobą, ale przede wszystkim nośnikiem symboliki i ważnym elementem praktyk religijnych wielu osób.

Warto również dodać, że Cudowny Medalik nie jest tylko wybierany dla siebie. Jest również często dawany jako prezent - jako wyraz troski, szacunku i bliskości. Taki drobny, ale pełen znaczenia upominek, jest w stanie przekazać wiele - od modlitwy za kogoś, przez wyraz wdzięczności, po wyznanie miłości i troski. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą medalików Niepokalanego Poczęcia dostępnych na stronie SwietyMarek.com. Znajdziecie tam różnorodne wzory i modele, które na pewno spełnią Wasze oczekiwania. Co więcej, każdy medalik jest wykonany z najwyższej jakości materiałów, gwarantując jego długotrwałość i odporność na czynniki zewnętrzne.

Niezależnie od okazji, Cudowny Medalik Niepokalanego Poczęcia będzie doskonałym wyborem. Nie tylko jako symbol wiary i dewocji, ale i jako sposób na przekazanie bliskiej osobie niezwykłego prezentu, niosącego ze sobą bogatą symbolikę i historię. To nie tylko prezent, to dar serca, który pomoże przypomnieć o najważniejszych wartościach. Pamiętajcie - prezentując Cudowny Medalik, dajecie coś więcej niż tylko przedmiot. Dajecie skrawek nieba.

Skrawek nieba w prezencie

Przyglądając się historii powstania medalika Niepokalanego Poczęcia oraz rozważając cuda i nawrócenia, jakie dokonały się za jego sprawą, łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego Cudowny Medalik jest doskonałym pomysłem na prezent. Podpowiadamy, że możecie śmiało ofiarować go każdej bliskiej osobie. To doskonały podarunek dla męża, żony, dla rodziców, a także dla znajomych i przyjaciół, którzy zawsze spieszą Wam na pomoc, kiedy zajdzie taka potrzeba. Pamiętajcie również, że medalik Niepokalanego Poczęcia należy do dewocjonaliów szczególnie rekomendowanych dla dzieci. Rozpoczynający się rok szkolny to doskonała okazja do tego, aby zadbać o szczęście swojej pociechy i podarować jej Cudowny Medalik wraz z opowieścią o niezwykłych okolicznościach, jakie stały się podstawą do jego powstania.

2015-09-18

Wszystkie komentarze