Świece wczoraj i dziś. Co warto o nich wiedzieć?

Świece wczoraj i dziś. Co warto o nich wiedzieć?

Kiedy pojawiły się świece?

Czy wiecie, że świece były znane już 3 tysiące lat p.n.e.? Tzw. rushlights wyglądały jednak nieco inaczej niż te, które znamy obecnie. Pojawiły się w starożytnym Egipcie. Tworzono je z sitowia – zanurzając patyki w rozpuszczonym tłuszczu zwierzęcym. Nie miały knota, więc bardziej przypominały pochodnie niż świece. Wynalezienie tych, które przypominają produkty znane obecnie, przypisuje się starożytnym Rzymianom, którzy owijali papirus wokół knota i wielokrotnie namaczali go w tłuszczu. Podobne były używane przez Greków. W Japonii do wyrabiania świec używano tłuszczu z orzechów laskowych, w Indiach – owoców z wosku drzewa cynamonowego. Świec używano wówczas do oświetlania domów oraz w obrzędach religijnych – w tym do składania czci bogom. Od ok. 160 roku p.n.e. świece były używane podczas obchodów żydowskiego święta Chanuka. Wzmianki o świecach znajdziemy też w Biblii. W IV wieku n.e. zostały one na stałe wpisane w celebrowanie świąt Wielkanocnych.

Średniowiecze – epoka świec woskowych

Przełom w zakresie wytwarzania świec nastąpił w średniowieczu. Powszechnie używany dotychczas tłuszcz zwierzęcy zaczęto zastępować woskiem pszczelim. W odróżnieniu od łojowych, świece woskowe nie dymiły i nie wydzielały nieprzyjemnego, gryzącego zapachu, a wręcz przeciwnie – roztaczały aromat miodu. Paliły się równomiernym płomieniem i dawały więcej światła. Co ciekawe, ponieważ pasieki były zwykle prowadzone przez zakonników, to właśnie oni zajmowali się produkcją świec woskowych. Produkty były więc zarezerwowane dla kościoła i obrzędów religijnych. Kosztowny proces wytwarzania świec z wosku pszczelego powodował ponadto, że nie były dostępne dla większości społeczeństwa – mogły pozwolić sobie na nie wyłącznie osoby bardzo zamożne.

Świece stearynowe i parafinowe – wynalezione 200 lat temu, popularne do dziś

W czasach kolonialnych pewną nadzieją dla branży zajmującej się wyrabianiem świec było odkrycie w USA zalet rośliny nazywanej woskownicą. Szybko jednak okazało się, że proces pozyskiwania z niej wosku jest trudny i mozolny, więc mało opłacalny. Kolejne ważne wydarzenie miało miejsce w latach 20. XIX wieku, kiedy francuski chemik Michael Chevreul opracował technologię pozyskiwania kwasu stearynowego z tłuszczów zwierzęcych. Stworzony w ten sposób wosk stearynowy cechował się twardością i wydajnością. Nie dymił i nie wydzielał nieprzyjemnego zapachu. Świece stearynowe przetrwały do dziś. Obecnie wosk ten pozyskuje się jednak nie tylko z tłuszczów zwierzęcych, ale także z roślinnych. Około 30 lat później zaczęto produkować świece z parafiny uzyskiwanej w postaci odpadu w procesie destylacji ropy naftowej. Masowe wykorzystanie ropy naftowej w ciągu ostatnich lat znacząco przyczyniło się do rozwoju produkcji świec. Sprawiło też, że produkty stały się ogólnodostępne.

Świece sojowe i woskowe – naturalnie dobry wybór

Świece stearynowe i parafinowe od lat cieszą się ogromną popularnością. Ostatnio jednak na prowadzenie wysuwają się także świece sojowe i woskowe. Ma to nierozerwalny związek z rozwijającą się świadomością ekologiczną oraz chęcią chronienia zasobów środowiska. Świece sojowe są wytwarzane z wosku sojowego, który jest odnawialnym źródłem pochodzącym z rośliny soi.Naturalne świece są bezpieczne dla zdrowia i, co ważne, całkowicie biodegradowalne. Docenicie je także za walory użytkowe. Dlaczego? Ponieważ świece woskowe oraz sojowe nie dymią i równomiernie się wypalają. Dają delikatne, rozproszone światło, przez co budują przytulny klimat we wnętrzach.

Świece – nieodłączny element wyposażenia każdego kościoła

Chociaż przed wiekami świece spełniały głównie funkcję użytkową, ponieważ służyły do oświetlania pomieszczeń, wynalezienie żarówki przez Thomasa Edisona sprawiło, że ich przeznaczenie diametralnie się zmieniło. Wraz ze zwiększającą się dostępnością elektryczności świece stopniowo zaczęły przemieniać się w przedmioty dekoracyjne. Służyły także do budowania podniosłej, a czasem nieco tajemniczej aury. Były i do dziś pozostają nieodłącznym elementem liturgii. W kościołach zapala się świece podczas każdej mszy świętej. Nieodłącznym elementem każdej świątyni są paschały i świece ołtarzowe. Najczęściej są tworzone z parafiny – czystej albo z domieszką wosku. Dużą popularnością cieszą się także świece olejowe. Ich atutem jest trwałość – wymienia się jedynie wkłady z olejem, który pozwala na podtrzymanie płomienia. Warto także dodać, że świece ołtarzowe różnią się od siebie wzorem. Ich nadruk jest tworzony z myślą o różnych okolicznościach i świętach celebrowanych w kościele. Szczególną uroczystością są w tym przypadku Święta Wielkanocne będące najważniejszą uroczystością dla chrześcijan. W czasie Wigilii Paschalnej kapłan wnosi paschał do ciemnego kościoła, co symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa. Z kolei podczas Świąt Wielkanocnych w świątyniach zapalane są paschaliki wielkanocne.

Świece – dlaczego są zapalane podczas sakramentów?

Pozostając w tematyce kościelnej, pamiętajcie o tym, że świece od wieków towarzyszą wyjątkowym uroczystościom w życiu człowieka. Po raz pierwszy zapala się ją dziecku w czasie Chrztu Świętego, a później podczas Pierwszej Komunii Świętej. Świece do chrztu czy świece komunijne nie tylko pozwalają stworzyć w świątyni podniosłą aurę, ale przede wszystkim niosą pewną symbolikę. Ich płomień symbolizuje przede wszystkim Boga, który sam siebie nazwał Światłością Świata oraz Matkę Bożą, zwaną Światłem dla Świata, osobę, która chroniła Jezusa. Świeca jest ponadto metaforą chrześcijanina, który płonie światłem Chrystusowym.

Świece – niezastąpione w czasie modlitwy w domu

Symbolika świec sprawia, że wiele osób chętnie zapala je podczas codziennej modlitwy. Pamiętajcie o tym, że jest to bardzo prosty i jednocześnie doskonały sposób na stworzenie pięknej oprawy dla chwil spędzanych na rozmowach z Jezusem i Matką Bożą. Świece mogą pomóc w osiągnięciu spokoju i skupienia w czasie modlitwy. Wizualne śledzenie płomienia świecy może być formą medytacji i pomóc w oderwaniu się od codziennych zmartwień.W domowych ołtarzykach doskonale sprawdzą się proste świece stołowe. Zachęcamy Was oczywiście do wyboru produktów wykonanych z surowca pochodzącego z polskich pasiek, czyli świec z wosku pszczelego. Świece te są bezpieczne nawet dla osób borykających się z alergią i mogą być zapalane w pomieszczeniach – również przy zamkniętych oknach. Pamiętajcie także o tym, że świec nie może zabraknąć w czasie wizyty księdza po kolędzie.

Dekoracja stołu na święta i rodzinne uroczystości – świece w wielu odsłonach

Kiedy jeszcze warto sięgnąć po świece? Oczywiście podczas rodzinnych uroczystości. Zgodzicie się, że bez świecy trudno wyobrazić sobie stół wigilijny czy wielkanocny? Świece znakomicie sprawdzą się też w czasie jubileuszy, spotkań z okazji Chrztu Świętego i Pierwszej Komunii Świętej oraz innych okoliczności, gromadzących rodzinę oraz przyjaciół. Są niezastąpione w czasie uroczystości weselnych, stanowiąc elegancki element dekoracji. Świece stołowe mogą przybierać formę grubego walca albo klasyczny smukły kształt. Są dostępne w różnych kolorach. To, które z nich wybierzecie, zależy oczywiście od Waszych preferencji. Pamiętajcie jednak, że dla tradycyjnej świecy niezbędny jest świecznik, na którym ją zamocujecie. Podpowiadamy ponadto, że piękną oprawę rodzinnych imprez stworzą świece ręcznie dekorowane. To unikalne produkty, które zachwycą Was elegancją i subtelnością, pozwalając jeszcze lepiej poczuć klimat uroczystości.

Blask i aromat – świece zapachowe, które uprzyjemnią każdą chwilę

Lubicie, kiedy w domu roztacza się piękny aromat? Sięgnijcie więc po świece zapachowe w szkle. To wyjątkowe produkty, które na wielu płaszczyznach budują ciepłą i przytulną atmosferę. Ich różnorodność sprawi, że z pewnością znajdziecie produkty dopasowane do Waszych potrzeb. Aromaty świec zapachowych łatwo dostosujecie też do okoliczności, a nawet pór roku. Znajdziecie wśród nich również produkty okolicznościowe – ozdobione pięknym nadrukiem. Co powiecie na świece bożonarodzeniowe, które dodadzą blasku chwilom spędzanym z bliskimi na rozmowach, śpiewaniu kolęd i modlitwie? A skoro już mowa o świętach, podpowiadamy Wam, że w nadchodzącym czasie niezastąpione okażą się świece adwentowe. To komplet 4 produktów, zapalanych kolejno w poszczególnych tygodniach adwentu. Łatwo więc domyślić się, że świece adwentowe są doskonałym dopełnieniem modlitwy przed narodzinami Jezusa, a dodatkowo… Po prostu uprzyjemniają czas oczekiwania na nadejście świąt. Nie zapominajcie też o świecach roratnich, z którymi, jak sama nazwa wskazuje, będziecie chodzić do kościoła, rozpoczynając od poniedziałku po pierwszej niedzieli adwentu, na wigilii kończąc.

Świece – idealny pomysł na prezent

Podpowiadamy również, że świece są doskonałym pomysłem na podarunek. Jeśli chcecie sprawdzić komuś fantastyczną niespodziankę, zdadzą egzamin na piątkę z plusem. Świece można podarować na każdą okazję. Sprawdzą się jako prezent na święta, urodziny czy imieniny. Będą pięknym upominkiem na Dzień Babci, Dzień Mamy czy Dzień Kobiet. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wręczyć je bliskiej osobie bez okazji – tak po prostu w dowód sympatii. Jaka świeca na prezent spisze się najlepiej? To zależy wyłącznie od Was. Dobrym wyborem będzie zarówno świeca zapachowa w szkle, jak i klasyczna, stołowa z ręcznym zdobieniem. Osoby, które w swoim życiu wysoko stawiają naturę, ucieszą się z pewnością ze świecy sojowej albo z wosku pszczelego.Możesz też stworzyć wyjątkowy zestaw prezentowy, łącząc świecę z innymi elementami, takimi jak filiżanki, kawa, herbaty czy ręcznie robione mydła.

Świece mają za sobą bogatą historię. To jedne z tych przedmiotów, które towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, ułatwiając mu życie i umożliwiając rozwój. Korzystali z nich podróżnicy, zakonnicy przepisujący księgi, duchowni odprawiający nabożeństwa oraz zwyczajni ludzie. Dziś świece rzadko służą do oświetlania pomieszczeń. Najczęściej pełnią dekoracyjną funkcję, pozwalając zbudować w pomieszczeniu przytulny klimat. Pamiętajcie o tym szczególnie jesienią i zimą, kiedy chłodna aura za oknem skłania do spędzania czasu w domowych pieleszach. Zapalajcie świece w czasie modlitwy, spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy podczas długich wieczorów spędzanych z książką, filmem bądź drugą połówką. I obserwujcie, jak dzięki nim, świat w mgnieniu oka nabiera blasku.

 

 

 

Wszystkie komentarze