Mikołajki wszystko, co chcecie o nich wiedzieć

Mikołajki wszystko, co chcecie o nich wiedzieć

W kalendarzu są takie święta, które kochają wszyscy – i dorośli i dzieci. Mowa nie tylko o Bożym Narodzeniu czy Wielkanocy, ale także o Mikołajkach. To wyjątkowa data, która kojarzy się przede wszystkim z prezentami, uśmiechami i radością. A czy wiecie, że jeszcze w XIX wieku dzień, w którym wspominano postać świętego Mikołaja, był wolny od pracy? Co prawda dziś jest inaczej, ale i tak warto go celebrować. Jeśli chcecie dowiedzieć się, skąd wzięła się mikołajkowa tradycja, a przy okazji zastanawiacie się, co kupić na prezent bliskim i przyjaciołom, pozostańcie z nami jeszcze przez chwilę.

Kim był święty Mikołaj?

Starszy człowiek z siwą brodą, ubrany w czerwony kostium, podróżujący saniami zaprzężonymi w renifery – to współczesny obraz świętego Mikołaja. Pamiętajcie jednak, że ma on niewiele wspólnego z piękną tradycją chrześcijańską, której zawdzięczamy święto 6 grudnia. Postać ta została wykreowana w 1939 roku w Stanach Zjednoczonych. Powodem była chęć zwiększenia przychodów jednej z sieci handlowych. Prawdziwy święty Mikołaj istniał naprawdę, słynął z ogromnego serca i… Mieszkał na terenach dzisiejszej Turcji, a nie w Laponii.

Biskup, który kochał pomagać ludziom

Jak pokazują źródła historyczne, święty Mikołaj urodził się w miejscowości Patara we wschodniej Licji. Nie znamy dokładnej daty jego narodzin – szacuje się, że przyszedł na świat ok. 270 roku. Pochodził z bardzo zamożnej i jednocześnie wyjątkowo pobożnej rodziny. Święty Mikołaj od najmłodszych lat wykazywał ogromną wrażliwość na krzywdę innych osób i zawsze był gotów nieść pomoc potrzebującym. Gdy osiągnął pełnoletność, stwierdził, że chce zostać duchownym, poświęcając swoje życie Bogu i bliźnim. Około 300 roku święty Mikołaj został biskupem Miry. Musiał wówczas zmierzyć się z prześladowaniami chrześcijan. Sam był więziony z dala od miejsca, gdzie wypełniał swoją posługę. Do Miry wrócił ok. 313 roku po uprawomocnieniu chrześcijaństwa przez cesarza Konstantyna. Kiedy zmarli jego rodzice, sprzedał cały majątek i rozdał go biednym oraz potrzebującym.

Dlaczego w Mikołajki wręcza się prezenty?

A czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami w Mikołajki? Ma on związek z ocaleniem córek swojego sąsiada. Mężczyzna ten popadł w nędzę. Z tego powodu postanowił sprzedać swoje córki do domu publicznego. Gdy dowiedział się o tym święty Mikołaj, podrzucił przez wylot kominowy trzy sakiewki z pieniędzmi. Co ciekawe, podobno wpadły one wprost do pończoch, które suszyły się przy kominku. Czy z czymś Wam się to kojarzy? Brawo, jeśli pomyśleliście o skarpetach, pozostawianych do napełnienia przez świętego Mikołaja, albo… Jego ziemskich pomocników.

Mikołajki – tradycja, która narodziła się przed wiekami

Zwyczaj obdarowywania się w Mikołajki prezentami mógłby wydawać się współczesną tradycją. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Najstarsze wzmianki o obchodach dnia świętego Mikołaja pochodzą z X wieku. Organizowano wtedy sztuki uliczne, podczas których przedstawiono zgromadzonym na nich osobom historię biskupa z Miry. Zwyczaj ten szybko stał się popularny w całej Europie. Natomiast pierwsze informacje o wręczaniu prezentów w nocy z 5 na 6 grudnia pochodzą z XII wieku, kiedy siostry zakonne podstawiały pod drzwi dzieci z ubogich rodzin rozmaite podarunki. W średniowiecznej Polsce z kolei 6 grudnia pojawiały się w kościołach drewniane skrzynie, do których wierni wrzucali datki. Z pieniędzy fundowano następnie posagi dla najbiedniejszych panien. Historia świętego Mikołaja przetrwała liczne zawirowania historyczne. Postać biskupa tak mocno odbiła się na ówczesnym społeczeństwie, że od ok. XV wieku w większości krajów Starego Kontynentu obchodzono Mikołajki. Oczywiście prezenty przynosił biskup ubrany w czerwone szaty i z mitrą na głowie. Grzecznym dzieciom dawał cukierki, ciastka i orzechy, a niegrzeczne maluchy prosił o poprawę zachowania.

Czy 6 grudnia trzeba uczestniczyć we Mszy świętej?

Bez względu na to, że postać świętego Mikołaja była przez wieki znana w całej Europie, w kościele pojawił się pewien problem. Wszystko przez to, że wokół wizerunku świętego narosło wiele legend. Podczas II soboru watykańskiego, odbywającego się w latach 1962-1965, duchowni postanowili zrewidować kult świętego Mikołaja. Co więcej, komisja złożona z historyków i teologów zakwestionowała jego historyczność, wywołując ogromne poruszenie w Kościele Katolickim. W obronie świętego Mikołaja stanęli zarówno duchowni, jak i wierni. W tej sytuacji papież Paweł VI wprowadził kompromis – w 1969 roku zniósł święto, zastępując je wspomnieniem dobrowolnym. Nie jest to zatem święto nakazane, więc nie musicie w tym dniu udać się do kościoła. My jednak serdecznie Was do tego zachęcamy. Warto także wspomnieć, że święty Mikołaj jest obecnie patronem dzieci, pasterzy i panien na wydaniu. Można zwrócić się też do niego w pilnej potrzebie.

Jak obchodzi się Mikołajki w Europie?

A czy wiecie, że święto, w które bliskich i przyjaciół obdarowuje się podarunkami, nie we wszystkich krajach jest obchodzone 6 grudnia? Co więcej, zdarza się, że do dzieci nie przychodzi święty Mikołaj. Tradycja najbardziej zbliżona do naszej obowiązuje w Czechach, na Słowacji i w Hiszpanii. W tej ostatniej święty Mikołaj przychodzi do dzieci w pierwszą niedzielę adwentu. Z kolei w Belgii i Holandii Mikołajki celebruje się dzień wcześniej, czyli 5 grudnia. Najmłodsi otrzymują wówczas czekoladki w kształcie pierwszej litery swojego imienia. Inny charakter tradycja ma w Szwecji, gdzie do dzieci przychodzi skrzat oraz we Włoszech. W Italii do najmłodszych przychodzi wiedźma Befana – i to nie 6 grudnia, lecz w święto Trzech Króli.

Prezent na Mikołaja – drobiazgi, które sprawiają radość

Wiecie już, skąd pochodzi mikołajkowa tradycja i kim był święty Mikołaj. Czas więc zająć się… Podarunkami! Podpowiadamy Wam, że 6 grudnia ma być przedsmakiem wigilii Bożego Narodzenia. Prezenty na mikołajki są zwykle drobnostkami, które cieszą, nie rujnując domowego budżetu. Zresztą, nie musimy Was chyba przekonywać, że wartości prezentu nie mierzy się jego ceną. Jeśli więc zastanawiacie się, co kupić na Mikołajki dziecku, osobie dorosłej albo duchownej, mamy dla Was kilka propozycji.

Co kupić na Mikołajki dzieciom?

Wasze pociechy już nie mogą doczekać się przyjścia świętego Mikołaja? To zupełnie zrozumiałe! Wy tymczasem poszukujecie pomysłu na prezent mikołajkowy dla najmłodszych. Co powiecie na figurki religijne? Najmłodsi będą nimi zachwyceni. To drobiazgi, które dają niekończące się możliwości zabawy. Pozwalają też odgrywać rozmaite scenki biblijne i w ten sposób ułatwiają przyswajanie tajemnic wiary. Największą popularnością cieszą się oczywiście figurki aniołków oraz postaci z szopki bożonarodzeniowej. Tę ostatnią możecie wybrać w formie sklejki – będzie wspaniale wyglądać pod choinką. A czy wiecie, że najcenniejszym, co można ofiarować drugiemu człowiekowi, zwłaszcza małemu, jest czas? Jeśli chcecie jak najwięcej chwil spędzać ze swoimi pociechami, może religijne gry planszowe to dobry pomysł na prezent na Mikołajki? Świetną opcją będą też puzzle religijne dla dzieci. Może na Mikołajki warto wybrać te, które prezentują wizerunek świętego Mikołaja? A przy okazji opowiedzieć dzieciom, skąd wzięła się ta wyjątkowa tradycja.

Starsze dzieci z pewnością ucieszy Biblia z Papugą. To wyjątkowe, pięknie ilustrowane wydanie Pisma Świętego, opracowanego specjalnie z myślą o pociechach. Jest kolorowe i obfitujące w rozmaite ciekawostki. Pisane przystępnym językiem sprawia, że lektura jest fantastyczną przygodą, pozwalającą przy okazji poznać rozmaite biblijne historie. Prezenty na Mikołaja, które staną się piękną pamiątką na wiele lat, to ponadto srebrne obrazki. Do wyboru macie modele z aniołami, Matką Bożą albo Świętą Rodziną. Ich atutem jest nie tylko wspaniały, dekoracyjny wygląd, ale przede wszystkim to, że przypominają dzieciom o codziennej modlitwie i już od najmłodszych lat wypracowują świadomość, jak ważną odgrywa ona rolę w życiu.

Mikołajkowy prezent dla nastolatka – coś dla duszy

Poszukujecie ciekawego upominku na Mikołajki dla nastolatka? Możecie postawić na coś pewnego i wybrać srebrny krzyżyk albo medalik z Matką Bożą, Jezusem czy aniołkiem. To wyjątkowy prezent na całe życie. W dodatku jest bardzo uniwersalny – odpowiedni dla każdej osoby wierzącej i na każdą okoliczność. Ciekawym pomysłem na prezenty dla młodzieży są też koszulki chrześcijańskie. Fantastycznie sprawdzą się na spotkaniach grup religijnych, pielgrzymkach czy wycieczkach organizowanych przez wspólnoty kościelne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nosić je na co dzień i w ten właśnie sposób wyróżnić się w tłumie. Dla nastolatków polecamy ponadto religijne opaski na rękę oraz różańce-bransoletki z drewnianych koralików, które ułatwiają odmówienie modlitwy w każdej wolnej chwili.

Podarunek na Mikołajki dla dorosłych – drobiazgi, które cieszą oczy i serce

Mikołajki to święto, które lubią też dorośli, chociaż czasem się do tego nie przyznają. Warto więc pokazać im, że każda okazja jest dobra do tego, żeby okazać sobie odrobinę życzliwości i sprawić radość. Jak to zrobić? Po prostu, wręczając drobny upominek. W tej kategorii znakomicie sprawdzą siękubki i filiżanki. Szczególnie trafioną opcją są produkty z cytatami i sentencjami religijnymi, które pozwalają dobrze zacząć dzień – czyli od modlitwy. A dodatkowo niosą optymistyczny przekaz. Świetny prezent na Mikołajki dla rodziców, bliskich czy przyjaciół stanowią też świece. Do wyboru macie produkty zapachowe, które budują fantastyczny klimat w pomieszczeniu albo świece z wosku pszczelego – ekologiczne i odpowiednie nawet dla osób cierpiących na alergie. Polecamy Wam również ręcznie dekorowane świece stołowe. Znajdziecie je wyłącznie w naszym sklepie.

Najlepsze pomysły na prezent dla osób duchownych – różańce, a może ikony święte?

Chcecie sprawić radość osobie duchownej? A może po prostu zastanawiacie się, jak jej podziękować za okazane wsparcie? Mikołajki to doskonała okazja, żeby wywołać uśmiech na jej twarzy. Pięknym prezentem dla księdza czy siostry zakonnej będzie z pewnością różaniec. Różnorodność produktów spowoduje, że z pewnością znajdziecie ten, który będzie najbardziej odpowiedni. Wspaniale prezentują się zarówno różańce srebrne z bursztynu, jak i z innych kamieni. Możecie także wybrać niezwykle elegancki różaniec z kryształami Svarowskiego. Ten ostatni sprawdzi się szczególnie jako prezent od grupy wiernych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po ikony święte. Malowane zgodnie z zasadami sztuki ikonograficznej, staną się wspaniałą ozdobą przestrzeni. A dodatkowo będą piękną pamiątką – szczególnie jeśli dołączycie do nich grawerowaną tabliczkę. Prezent na Mikołajki dla siostry zakonnej czy księdza może stanowić też kosz podarunkowy. W zależności od tego, który wybierzecie, znajdą się w nim świece, kawa, herbata, słodycze i rozmaite gadżety religijne. Możecie więc mieć pewność, że będzie to udana niespodzianka.

Czego uczy nas dzisiaj święty Mikołaj? Dobroci, bezinteresownej pomocy i dzielenia się sercem. Pamiętajcie o tym każdego dnia – nie tylko 6 grudnia. W Mikołajki natomiast cieszcie się obecnością bliskich i przyjaciół. Postarajcie się sprawić, aby na ich twarzy zagościł uśmiech. Podarujcie im oryginalny drobiazg i chwilę uwagi. Ta ostatnia jest bezcenna – szczególnie obecnie, kiedy każdemu z nas bardzo się spieszy. Za bardzo.

 

Wszystkie komentarze